جاذبه های وان

0

اگر با تور ترکیه پاییز قصد سفر به ترکیه را دارید, بهتر است با برخی از جاذبه های گردشگری آن آشنا شوید. با ما همراه باشید تا برخی از جاذبه های گردشگری آن را به شما عزیزان معرفی نماییم.

جاذبه های وان

ناحیه ی شرقی ترکیه در نزدیکی مرز ایران و ارمنستان جاذبه های کردشگری بسیار وجود دارد که از کوه های آتشفشانی گرفته تا دریاچه ی وان و قلعه های تاریخی بسیار که در این ناحیه جای داده شده است. لازم به ذکر است که تاریخ این منطقه قدمتی 5هزار سال پیش از میلاد دارد و تمدن ها و پادشاهی های مختلف در شکل گیری آن نقش دارند.

دریاچه وان

دریاچه ی وان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری وان به حساب می آید و گردشگران بسیاری جهت دیدن این دریاچه راهی وان می شوند. بهتر است بدانی که این دریاچه بزرگ ترین دریاچه ی ترکیه به شمار می آید و از آب باران, رودخانه های کوچک و برف پر می شود. دریاچه ی وان به جذابیت بسیار مشهور است و چشم اندازی فوق العاده ای را خلق کرده است. از نقاط تاریخی آن می توان شهر تاریخی الخاط در ضلع شمال غربی دریاچه را نام برد که قبر های بسیاری در آن قرار دارد.

موزه وان

بازدید از موزه ها در شهر های تاریخی می تواند بسیار جذاب باشد. موزه ی این شهر پر از آثار دوره های مختلف است و از هیجان انگیز ترین جاذبه های وان به حساب می آید. این موزه به بخش ها مختلفی تقسیم می شود. در حیاط داخلی ستون ها و آثاری با خطوط میخی به چشم می خورد. در داخل حیاط سنگ قبرهایی از تمدن اورارتو می بینید که بر روی آن ها کتیبه هایی قدیمی هست. یکی ازمهترین بخش های موزه، بخش نسل کشی است که در آن آثاری را درباره کشت و کشتارهای خونین این منطقه می بینید. سکه های قدیمی، کوزه ها، کتیبه ها و آثار برنزی از دیگر آثار جالب این موزه هستند.

قلعه وان

قلعه سنگی وان در بین قرن های 9 و 7 پیش از میلاد با بازالت و آجر های گلی ساخته شده است که مشرف به ویرانه های شهر قدیمی و سه هزار ساله ی اوراتو می باشد. برج زیبای ساردور در نزدیکی قلعه قرار گرفته است که کتیبه هایی از اوایل پادشاهی اوراتو در آن قرار دارد. این کتیبه ها در قرن 5 پیش از میلاد به زبان های مختلفی نوشته شده اند. جالب است بدانید که با گذشت هزاران سال هنوز سالم باقی مانده اند.

جزیره آختامار

طبق افسانه ها, نام این جزیره از قصه ای عاشقانه برگرفته شده است. به گفته ی این افسانه روزی مردی عاشق دختر در این جزیره می شود و هر روز جهت دیدن دختر توسط قایق از دریاچه می گذشته. در آخر روزی قایق او غرق می شود و همانطور که خودش در حال غرق شدن بود نام دختر را فریاد می زند: اوه تامار. از آن پس این جزیره با نام اوختامار مشهور شده است. جاذبه ی گرشگری مهم این جزیره کلیسای جامع اوختامار است که قدمت آن به سال 915 باز می گردد. جالب است بدانید که دیوار خارجی این کلیسا بر اساس داستان های انجیل ساخته شده است.

کلیسا هولی کراس

این کلیسا روی کوه در جزیره آختامار قرار گرفته است. این کلیسا در سال های 915 تا 921 توسط معماری به نام مندت ساخته شده است که بزرگ ترین جاذبه ی این جزیره به حساب می آید. این کلیسا نمایانگر فرهنگ و هنر نیز می باشد. در ساخت این کلیسا مصالحی نظیر سنگ های قرمز رنگ توفا توسط کشتی از جزیره های اطراف به این مکان منتقل شده اند و با وجود قدمت بالای 1000 ساله ی به دلیل مرمت های مختلف به خوبی حفظ شده است. زمانی که وارد کلیسا شوید حتما از دیدن نقاشی های زیبا حیرت زده می شوید.

قلعه هوساپ

در قلعه ی هوساپ در کنار رود قرار دارد و جالب است بدانید که پادشاه آن زمان دستان این معمار را قطع کرد تا دیگر نتواند قلعه ای بسازد که رقیب آن شود. فاصله ی قلعه هوساپ تا مرکز شهر 50 کیلومتر است و بقایای بر جای مانده از آن در سال 1643 ساخته شده است.

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه یکی از جذاب ترین جاذبه های وان است که در 80 کیلومتری شهر وان قرار دارد. این آبشار چشم انداز بی نظیری را خلق کرده است. این آبشار در فصل زمستان یخ می زند و در فصل های دیگر منظره ای جذابی را به بیننده هدیه می دهد.

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه

خانه گربه های وان

جالب است بدانید که گربه های وان گربه های منحصر به فردی هستند که به جاذبه های گردشگری این منطقه اضافه شده اند. گربه هایی سفید با دو چشم به رنگ های مختلف که در اطراف دریاچه زندگی می کنند و از شنا کردن در آب ها لذت می ببرند. سال ها پیش نسل این گربه ها در معرض نابودی قرار گرفت برای همین برای نگهداری از آن ها مرکزی تاسیس شد که امروز جاذبه گردشگری شده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند