توصیه های طب سنتی برای درمان سرماخوردگی

1

با فرا رسیدن فصل پاییز هوا رو به سردی گذاشته و تحفه ای نه چندان خوشایند برای کسانی که سلامتی شان را زیاد جدی نم یگیرند آورده! سرماخوردگی ها معمولا از فصل پاییز خودشان را بروز می دهند و افراد زیادی را بستر نشین می کنند. همین بیماری ساده که نامش را سرماخوردگی گذاشته اند اگر درمان نشود می تواند عواقب جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

200 نوع سرما خوردگی وجود دارد!

بد نیست بدانید 200 نوع ویروس سرماخوردگی وجود دارد و هر بار به یکی از آنها مبتلا می شوید. از آنجایی که بدن انسان در مقابل بیماری ها از خود پادتن تولید می کند هر بار که به ویروسی مبتلا می شوید بار دیگر آن ویروس سرماخوردگی نمیتواند شما را زمین گیر کند و نوبت به نوع دیگری از سرماخوردگی میرسد. اگر 200 بار سرما خورده شوید دیگر از این بیماری مصون خواهید ماند.

به طور متوسط هر فرد در طول عمرش 50 مورد از سرما خوردگی را تجربه خواهد کرد.

پرهیز در زمان سرماخوردگی

پرهیز در زمان سرماخوردگی

چرا داروی مشخصی برای سرماخوردگی وجود ندارد؟

راستش را بخواهید این خواسته شما تنها نیست و حتی خود دارو سازها هم به دنبال راهی هستند که دارویی جامع برای سرماخوردگی بسازند. اما از آنجایی که 200 نوع سرماخوردگی وجود دارد ساخت دارویی که بتواند همه این ویروس ها را از بین ببرد با علم امروزی غیر ممکن است.

داروهایی وجود دارند که بیمار را کمی بهبود میبخشند اما اینکه همه سرماخوردگی ها را درمان کنند نباید چنین انتظاری از آنها داشت. داروهای تب بر، ضد احتقان و دارای آنتی هیستامین از این داروها هستند.

درمان سرماخوردگی با میوه و سبزیجات

درمان سرماخوردگی با میوه و سبزیجات

چند راهکار برای پیش گیری از سرماخوردگی

متخصصان میگویند به محض اینکه علائم سرماخوردگی را مشاهده کردید سریع درمان خودتان را آغاز کنید و نگذارید اوضاع بدتر شود.

سوپ مرغ: سوپ مرغ بیش از اینکه یک غذای خوشمزه باشد خودش نوعی دارو است. این غذا با خاصیت درمانی، حاوی آمینواسیدی است که به لحاظ شیمیایی مشابه با داروهای برونشیت مخصوص کاهش التهاب عمل می کند. خوردن یک کاسه سوپ مرغ اگر در زمان مناسب باشد می تواند شما را از داروهای شیمیایی بی نیاز کند.

حفظ آب بدن: در زمان بیماری خصوصا سرما خوردگی آب بدن کاهش می ابد که این موضوع خودش میتواند مسبب وخیم تر شدن اوضاع شود. متخصصان میگویند؛ مصرف آب و آب میوه طبیعی و ترکیب آب گرم با لیمو و عسل از میزان احتقان کاسته و مانع از دست رفتن آب بدن می شود.

همینطور میوه هایی که ویتامین C دارند مصرف کنید چراکه به عنوان آنتی اکسیدان به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

سوپ

سوپ

حمام آب گرم: بخار آب مجراهای بینی را ساده تر از هر دارویی مرطوب و باز می کند و از التهاب آن می کاهد. یک دوش آب گرم می تواند بدن را در رهایی از سرما خوردگی کمک کند به شرط آنکه بعد از حمام خودتان را خوب گرم نگهدارید.

کار سنگین نکنید: استراحت در زمان سرماخوردگی بهترین کاری است که میشود انجام داد. اگر به خودتان استراحت بدهید و کار سنگین و فشرده نکنید زودتر بهبود میابید. حتی ورزش که انقدر مفید است بهتر است در دوران سرماخوردگی بسیار کمتر از زمان سلامت انجام شود و تنها ورزش های نرم صورت گیرند.

خوابیدن: خوابیدن خودش می تواند سرما خوردگی را درمان کند. در زمان خواب بدن خودش را ترمیم می کند و مغز فرصت بیشتری دارد تا سیستم ایمنی بدن را مدیریت کند و بر بیماری ها غلبه کند.

گلو را با آب نمک بشویید: قرقر کردن آب نمک میتواند از التهاب گلو بکاهد و ضد عفونی کند. این یکی از کارهایی است که به مرطوب ماندن گلو در دوران بیماری کمک می کند.

توصیه های طب سنتی در زمان سرماخوردگی

طب سنتی در طی هزاران سال شکل گرفته و تکامل یافته و برای بسیاری از بیماری هایی که طب کنونی هم درمانی ندارد راهکارهایی در طب سنتی پیدا می شوند.

متخصصان طب سنتی بر این باورند که باید در خانواده ای که یک نفر سرماخورده بهتر است از آن دوری شود اما خود سرماخورده ها هم باید بیشتر مراقب باشند و از خوردن هر غذا یا نوشیدنی بپرهیزند.

نوشیدنی

نوشیدنی

به طور کلی میشود گفت سرما خورده ها از این موارد بپرهیزند:

قرار نگرفتن در معرض هوا و باد سرد، گرم نگه داشتن سر حتی با وجود زکام گرم، خودداری از نوشیدن آب سرد در مواقع تشنگی، پرهیز از خوابیدن به پشت برای جلوگیری از انتقال اخلاط به ریه، اجتناب از خوابیدن زیاد بخصوص در طول روز و پس از صرف غذا و استحمام، پرهیز از فعالیت جسمی شدید و فعالیت جنسی، اجتناب از مصرف خوراکی نفاخ مثل نخود و لوبیا و خوراکی بشدت غلیظ مانند حلیم و کله پاچه و خوراکی قابض، شور و ترش و کم خوری، ازجمله پرهیز هایی است که متخصصان طب سنتی به رعایت و توجه آن اصرار دارند.

اشتراک:

۱ دیدگاه