تنگه ی بسفر نیز بسته شد

0

در پی اتفاقات اخیری که در کشور ترکیه به وقوع بیپوست، سیل حجیم مسافرانی که برای خرید تورهایی نظیر تور استانبول و سفر به این شهر و کشور، راهی آژانسهای مسافرتی میشدند،  به طور گسترده ای به سمت خاموشی رفت. طبق خبر دیروز، مبنی بر تعطیل شدن تورهای ترکیه، این کشور دوران بحران خود را سپری میکند.

ترکیه روزهای نا به سامانی را سپری میکند به گونه ای که مقام های دریانوردی ترکیه به دنبال کودتای نافرجام در این کشور ٬تنگه بسفر یکی از مهم ترین گلوگاه های ترانزیت نفت را به روی نفتکش ها بستند.
نیروهای وفادار به کشور ترکیه، در پی کودتای این کشور که علیه رئیس جمهوری ترکیه رجب طیب اردوغان رخ داد، اقداماتی برای سرکوب کودتا انجام داده و آن را ناکام گذاشتند و این تلاش ها همچنان ادامه دارد.
تنگه ی بسفر که یکی از تنگه ی های بسیار مهم در شهر استانبول است، به دللایل امنیتی و همچنین تامین اهداف امنیتی به دستور دولت ترکیه تا اطلاع ثانوی بسته شد. البته به گفته ی شرکت کشتیرانی جی ای سی هنوز برخی از کشتی های باری اجازه ی عبور از این تنگه را دارند.

تنگه ی بسفر

این تنگه از مهم ترین راه های آبی کشور ترکیه است که در استانبول که یکی از شهرهای پر گردشگر این کشور است، قرار دادر. این تنگه محل عبور بیش از سه درصد نفت جهانی است که عمدتا از روسیه و دریای خزر حمل می شود.
آبراهه تنگه ی بسفر17 مایل طول دارد و دو دریای مدیترانه و دریای سیاه را به یکدیگر متصل میکند. به غیر از محل عبور نفتکش ها، این آبراهه محل عبور مقادیر زیادی غله از روسیه و قزاقستان به بازارهای جهانی است.
این تنگه در نقطه ای قرار دارد که استانبول را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم میکند. به دلیل گذر بیش از 48 هزار کشتی در سال از این تنگه ی زیبا، تنگه ی بسفر در لیست شلوغ ترین تنگه های حمل و نقل دریایی قرار گرفته است.
به غیر نکات سیاسی و اقتصادی این تنگه، تنگه ی بسفر از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول نیز محسوب میشود. بسیاری از گردشگرانی که با خرید تور استانبول عازم این شهر میشوند، حتما از این تنگه دیدن میکنند.
گردشگرانی که به استانبول میروند، با یک تور داخلی نیمروزه، حتما از این تنگه که مرز آسیا و اروپاست دیدن میکنند. توریست ها در این مکان از قایقهای قدیمی و سنتی استفاده میکنند و یک سفر دریایی کوتاه مدت جذاب را تجربه میکنند. مغازه ها و مرکز خرید گالریا نیز در این اطراف وجود دارد که  آنها نیز دیدن میشود.
معماری تنگه بسفر استانبول  ترکیبی از دو صورت قدیمی و جدید است و به همین دلیل مسافران میان این دو ترکیب تاب میخورند. در اطراف ساحل بسفر، ویلاهایی با ساخت چوب مشاهده میشود و حتی برخی از بناهای سنگی و مرمری نیز به چشم میخورد. این بنا ها در کنار قلعه های سنگی روستا و ده هایی است که در این مکان قرار دارد و امکان ماهیگیری را فراهم می کنند.
همانطور که گفته شد، این تنگه از نقاط گردشگری شهر محسوب میشود، به گفته ی مسافران، هنگامی که توریست ها از این تنگه دیدن میکنند، حتما سری هم به رستورانهای اطراف میزنند و از غذاهای این منطقه میچشند، چرا که غذاهایی که در این منطقه سرو میشود طعم و مزه ی متفاوتی از سایر رستورانهای داخل شهر دارد.
به غیر از قایق سواری، مسافران در این تنکه میتوانند سوار کشتی شده و یک گشت 6 ساعته بر روی دریا و آبهای زیبای این تنگه را تجربه کنند.
با توجه به اطلاعات فوق، این تنگه مهمترین بخش در استانبول است که هم اکنون به دلیل حملات اخیر بسته شده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند