خواص کرفس که نمی دانستید

0

رفته رفته به عید نوروز نزدیک می شویم و چالش های مختلفی برای لاغری و کاهش وزن برای ما ایجاد می شود. کرفس یکی از سبزیجاتی است که مصرف آن به افرادی که می خواهند رژیم لاغری بگیرند و کاهش وزن را تجربه کنند، پیشنهاد می شود. اما آیا می دانید علاوه بر کاهش وزن، خواص کرفس چیست؟
ما در این مطلب تصمیم گرفتیم به سراغ کرفس برویم و شما را با خواص آن آشنا کنیم.

 

خواص کرفس

همان طور که گفتیم، خواص کرفس تنها در کاهش وزن و لاغری خلاصه نمی شود. کرفس ترد است و تازه و حس خنکی به مصرف کننده اش می دهد. 95 درصد حجم کرفس را آب تشکیل می دهد. اما جالب است بدانید که این خوراکی که حجم زیاد آن را آب تشکیل می دهد، خواص شگفت انگیزی دارد که با مصرف آن می توانید بدن خود را به اثرات مفیدی مهمان کنید.

کاهش وزن

همان طور که در ابتدا گفتیم، کاهش وزن یکی از اولین تاثیران کرفس است. کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند، به گنجاندن کرفس در رژیم غذایی توصیه می شوند. کرفس از آب زیادی تشکیل می شود و حاوی ویتامین k و مواد معدنی بسیاری است. کرفس کالری منفی دارد؛ این بدین معنی است که بعد از مصرف کرفس، بدنتان برای گوارش آن، به کالری بیشتری از کالری خود کرفس نیاز دارد. به همین منظور اگر می خواهید وزن کم کنید و لاغر شوید، یا کرفس میل کنید یا آب کرفس را گرفته و نوش جان کنید. جالب است بدانید که یک و نیم فنجان کرفس تنها 16 کالری دارد.

کرفس زخم معده را درمان می کند

طی سال 2010 مطالعه ای صورت گرفته که نشان داد، کرفس حاوی نوعی خاصی از عصاره ی اتانول است که می تواند از بروز زخم در مخاط سیستم گوارشی جلوگیری کند. این به این معنی است که کرفس خاصیت درمانی برای زخم معده دارد. همچنین کرفس حاوی فلاوونوئیدها، تانین‌ها و عصاره‌ها و آلکالوئیدهایی است که به تولید موکوس محافظ در داخل روده‌ها می انجامد.

 

خواص کرفس

خواص کرفس

سوزش معده را تسکین می دهد

یکی از آزار دهنده ترین اتفاقاتی که برای معده رخ می دهد، بروز سوزش معده و رفلاکس معده است. رفلاکس معده از تغذیه نادرست و یا بدهضمی غذا روی می دهد. چنانچه به رفلاکس معده دچار شده اید، می توانید با نوشیدن آب کرفس، سوزش معده را بالافاصله تسکین دهید و میزان اسیدی شدن معده را تنظیم کنید. البته کرفس نمی تواند سوزش معده را به طور کامل درمان کند بلکه همانند مسکن و درمان موقتی عمل می کند.

کرفس خاصیت ضد التهابی دارد

التهاب نوعی واکنش ایمنی بدن است که بدن به عفونت و تحریک ها پاسخ می دهد. برای کنتزل عوارض ناشی از پدید آمدن التهاب کرفس می تواند به کمکتان آید. کرفس خاصیت ضد التهابی دارد و ضد کلسترول هم هست. همچنین وجود کلسیم در کرفس سبب می شود که دندان های سفید تری داشته باشید. همچنین باید بگوییم کرفس به دلیل داشتن آب فراوان، به هیدراته کردن بدن هم کمک شایانی می کند.

بهبود عملکرد گوارش

علاوه بر موارد فوق، کرفس حاوی مقادیر زیادی فیبر است. فیبرهای طبیعی با تحریک دیواره های معده و روده ی کوچک، از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند. همچنین کرفس به آنزیم‌های گوارشی کمک می‌کند مواد مغذی را تجزیه کرده و جذب خون کنند.

فشار خون و کلسترول را پایین می آورد

همان طور که گفتیم، کرفس ضد کلسترول است و افراد می توانند با مصرف آن، میزان کلسترول خون خود را پایین آورده و آن را تنظیم کنند. همچنین گفته می شود که کرفس از افزایش فشار خون جلوگیری کند. ضمنا کرفس عضلات را آرام می کند و آن ها را شل می کند و همچنین جریان پتاسیم و کلسیم را داخل و بیرون سلول‌ها بهبود ‌می بخشد.

سایر خواص کرفس:

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
با عفونت مبارزه می کند.
ترکیباتی توانمند برای مقابله با سرطان دارد.
کرفس از عفونت دستگاه ادراری پیشگیری می کند.
کرفس کبد را محافظت می کند.

پیشنهاد می کنیم هر از چندگاهی برای اهل خانه که روی صندلی بار و پیشخوان آشپزخانه، منتظر یک نوشیدنی خوشمزه هستند، یک لیوان آب کرفس تهیه کنید و بدنشان را میزبان یک نوشیدنی بسیار مقوی کنید.

اشتراک:

نظرات بسته اند