تشعشات موبایل و تاثیرات آن بر سلامت انسان

0

همان طور که احتمالا تا به امروز شنیده اید، درباره ی تاثیرات تشعشعات موبایل اخبار و شایعات مختلفی منتشر شده بود. اما جالب است بدانید که در جدید ترین تحقیقاتی که توسط موسسه ملی سلامت آمریکا انجام شده، نشان داده اند که تشعشتات موبایل بی خطر است.

تاثیرات تشعشات موبایل

تاثیرات تشعشات موبایل

آیا واقعا به این صورت است؟

تحقیقات صورت گرفته نشان دادند که تشعشعات موبایل سلامتی انسان را به خط نمی اندازد. این تشعشعات رادیویی قوی مانند اشعه ایکس یا تشعشعات هسته ای هستند که برای انسان مخبرند، در صورتی که امواج رادیویی موبایل بسیار ضعیف تر از آن هستند که بتوانند سلامتی انسان را به طور جدی تهدید کنند.

بنا بر تحقیقات صورت گرفته «موسسه ملی سلامت آمریکا»، نرخ ابتلا به تومورهای قلبی در برخی موش های نر پس از قرار گرفتن در معرض امواج موبایل افزایش پیدا کرد. اما باید گفت که این موش ها در حمامی از شتعشات رادیویی قرار داشتند و میزان دریافتی آنها نسبت به کاربرانی که مکرر از موبایل استفاده می کنند، به مراتب بیشتر بود.

محققان این جوندگان را به مدت دو سال برای 9 ساعت در روز در معرض امواج شبکه های 2G و 3G قرار داده اند (کهولت یک موش 2 ساله برابر یک انسان 70 ساله است).

تاثیرات تشعشات موبایل

تاثیرات تشعشات موبایل

این تحقیقات به شکل دو مرحله ای اجرا شد و نشان داده شد که در موش های ماده اثری از این تومورها مشاهده نشد. حتی در موشها ی نر نیز در مرحله ی دوم شواهدی از مشکلات سلامتی جدید، نمایان نشد.

در این بیانیه تاکید شد که تعداد اندکی از این موش ها به سرطان قلب مبتلا شده اند و نمی توان با قاطعیت این مساله را به قرار گرفتن آنها در معرض امواج رادیویی مرتبط دانست. Otis Brawley از مدیران ارشد انجمن سرطان آمریکا در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفته است:

”  مدارکی که حاکی از ارتباط بین موبایل و سرطان باشد ضعیف است و تا کنون شاهد افزایش نرخ این بیماری بین مردم نبوده ایم.”

بر طبق بیانیه ی این موسسه، می توان نتیجه گرفته که علیرغم قرارگرفتن موش ها در معرض تشعشعات موبایل شدید، شواهد حاکی از بروز سرطان مبهم بوده است.

حتی موش هایی که در معرض امواج موبایل قرار گرفتند، نسبت به سایرین طول عمر بیشتری داشتند که البته این نتیجه می تواند تصادفی رخ داده باشد.

اشتراک:

نظرات بسته اند