تروی

0

خرید تور ترکیه میتواند رمز آلود باشد. سفر به اعماق تاریخ و افسانه های بیشمار که درباره ی منطقه هایش گفته میشود. آیا از داستان تروی با خبرید؟

قرن‌ها مردم براین باور بودند که داستان‌های هومر در باره تروی و سفر به اودیسه افسانه محض بوده است اما در حالی که داستان‌های خدایان و غول‌ها برای نمک داستان افزوده شده‌اند، ایلیاد و ادویسه دارای اساس حقیقی می‌باشند. به نام گفته همور، پاریس پسر شاه پریام توری، ‌هلن همسر شاه میلاس اسپارتا، زیباترین زن جهان را دزدیده و او را به همسری خود درآورده بود. منلاس، برادرش شاه آگاممنون و ارتش یونانی‌ها شامل قهرمانانی همچون آشیل، هلن و اودیسوس با 1000 کشتی به این‌جا آمده و سال‌ها تروی را محاصره کردند. در نهایت به این فکر افتادند که اسبی چوبی به عنوان هدیه بیرون دروازه بگذارند. تروجان‌ها نیز که باور کرده بودند آن را وارد شهر کردند. اما شبانه سربازهای یونانی از شکم اسب بیرون آمده و دروازه‌ها را گشودند و بدین ترتیب جنگ،‌پیروزی آنها به اتمام رسید و همین‌جا بود که این ضرب‌المثل شکل گرفت: مواظب هدایای یونانی‌ها باش.

در سال 1873 بود که هندیش شلیمان باستان‌شناس آلمانی این منطقه را کشف و مدعی شد که این جا همان تروی در 32 کیلومتری جنوب چانالاه است (هر روز 30: 7- 8 در تابستان، ‌5-8 در زمستان، ‌با هزینه ورودی). این‌جا با حداقل نه لایه شهری با قدمت 6000 سال تاریخ مکانی پیچیده برای بازدید است. یک نقشه از این منطقه به همراه داشته باشد تا تصور کاملی از آن بدست آورید. بزرگترین یافته شلیمان، گنجینه‌ای است که آن را به شاه پریام نسبت داده بود اما در حقیقتمربوط به حدود 1000 سال قبل بود. این گنجینه مدتی ناپدید شده بود تا این که از موزه پوشکین روسیه سربرآورد. ترکیه تلاش است تا آن را پس بگیرد اما تا کنون موفق نبوده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند