تاثیرات خنده بر سلامتی چیست؟

0

می گویند، خنده بر هر درد بی درمانی دوا است. راست هم میگویند. حتما تا به حال از دور و اطرافتان شنیده اید که به بیماران گفته اند، باید در محیط شاد قرار گیرند. اما آیا تا به حال به غیر از شاد شدن و فراموش کردن غصه ها، تا به حال از خود پرسیده اید که چرا اصلا خنده مفید است؟ ما در ادامه ی مطلب تاثیرات خنده بر سلامتی را بر اساس تحقیقات علمی صورت گرفته بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

چرا خنده مفید است؟

حتما می دانید که محققان گرامی در مورد همه چیز تحقیق می کنند تا به دلایل محکمی بر اثبات حرف های خود برسند. یکی از همین دلایل تحقیق آن ها، خنده بوده است.
بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است، نشان داده شده که خنده اثرات فوق العاده مثبتی بر روح و جسم دارد. بنا بر گفته ی آنان، خنده می تواند تاثیرات مثبتی بر قلب، رگ های خونی، گردش خون داشته باشد و می تواند هورمون های استرس زا را کاهش دهد و سبب شود تا بسیاری از فعالیت های بدن، به درستی صورت گیرد.
ضمن آن که خنده می تواند به نوعی سلامتی روح و روان را تضمین کند و افسردگی و عصبانیت و سایر احساسات منفی را دور کند و یا از بین ببرد.

تاثیرات خنده بر جسم و روح

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، خنده ضامن سلامتی است و تاثیرات مثبتی بر روح و جسم دارد.

 

تاثیرات خنده بر سلامتی

تاثیرات خنده بر سلامتی

بر اثر خنده، هورمون ها چه می شوند؟

همان طور که گفتیم، خنده هورمون های استراس زا را در بدن کاهش می دهد. مورتیزول، آدرنالین، دوپامین و هورمون رشد که از جمله هورمون های استرس زا در بدن هستند، بر اثر خنده کاهش میابند. جالب است بدانید که خنده، سب کاهش 39 درصدی هورمون کورتیزول و کاهش 70 درصدی هورمون آدرنالین می شود. از سویی خنده میزان هورمون های سلامتی مانند آندورفین و نوروترانسمیتر را افزایش می دهد.

خنده آرامش روان را به همراه دارد

خندیدن آن هم از ته دل ،نوعی آرامش را به روح و جسم ما تزریق می کند. حتی کسانی که بعضا افراد دیگر را می خندانند، بیشتر از شنونده اثرات مفیدی را دریافت می کنند.

هنگام خندیدن، آیا تا به حال به بدنتان نگاه کرده اید؟

بی شک حین خندیدن آن قدر غرق در شادی و خندیدن هستیم که نگاه نمی کنیم که چگونه بدن ما انرژی آزاد می کند. در اثر خنده، شکم ما حرکت می کند، شانه هایمان می لرزد و این ها عضلات را آرام می کنند و این، آسان ترین روش برای سلامت قلب است.

خنده، دوای بهبود روابط اجتماعی

مسلما هیچ فردی دوست ندارد با شخص عبوس و عصانی معاشرت داشته باشد. خندیدن و داشتن لبخند بر لب، روابط اجتماعی را بهبود می بخشد و سبب می شود افراد بیشتری جذب شما شوند.

خنده درمانگر بیماری های جسمی

هنگامی که میخندید، گنجایش ریه ی شما بالا می رود و این یعنی اکسیژن بیشتری وارد خون شما می شود. پس خنده ی بیشتر می تواند برخی از بیماری های ریوی مانند برونشیت را از بین ببرد.
خنده، یکی از کنترل کنندگان قند خون است و می تواند تاثیرات بسیار مثبتی بر بیماری های قلبی، دیابت، سرطان، و حتی بیماری های مفاصلی و عضلانی، آلرژی و … داشته باشد. حتی می تواند با افزایش آنتی بادی ها، سبب افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن شما شود.

خط خنده را هم می توانیم از بین ببریم

درست است که خنده اثرات مفیدی بر سلامتی دارد، اما با بالارفتن سن، میتواند خطوطی را دور لب پدیدار کند که البته می توان آن را درمان کرد.
البته نباید تمام تقصیرها را بر سر خندیدن بیندازیم، بلکه از دست دادن کلاژن پست، کشیدن سیگار، وضعیت نادرست خوابیدن، آسیب های ناشی از نور خورشید، تاثیرات ژنتیکی و حتی دهیراته شدن پوست می تواند بر بروز خط خنده بر روی صورت تاثیر گذار باشد.
با استفاده از این روش ها می توانید خط خنده را در خانه درمان کنید.

روش های خانگی درمان خط لبخند

– از روغن زیتون استفاده کنید و خط لبخند را به آرامی ماساژ دهید تا روغن به اعماق پوستتان نفوذ کند و آن قسمت سلامت و شاداب شود.
– روغن آرگان را تهیه کنید و قبل از رفتن به خواب، با کمک آن، خط لبخند را دورانی ماساژ دهید.
– اسکراب کیوی هم می تواند سلول های مرده ی پوست را از بین ببرد و آنتی اکسیدان های مفید ویتامین C را به پوست شما تزریق کند.
– صورتتان را ورزش دهید.

همان طور که دیدید، تاثیرات خنده بر سلامتی بسیار است. کافیست به چیزهای خوب فکر کنید و خود را در شرایط خوشحال کننده قرار دهید تا از مزیت های بسیاری بهره مند شوید.

اشتراک:

نظرات بسته اند