بوئینگ های 777 در سال 2018 به ایران تحویل داده می شود

0

در پی آخرین اخبار های مربوط به حمل و نقل، طی قرار دادهای متعدد ،شرکت های هواپیمایی با خرید هواپیما در جهت نوسازی ناوگان هوایی ایران و پروازهای داخلی و خارجی بر آمدند.

یکی از آن دست هواپیماهایی که قرار بود به ایران تحویل داده شود، هواپیمای بوئینگ 777 است. اما پس از آنکه «فرهاد پرورش» مدیرعامل هما از موجود نبودن بوئینگ 777 درخواستی ایران که قرار بود زودتر از موعد تحویل شود سخن گفت، طرف آمریکایی بدون توضیح دلائل این خلف وعده، یادآور شد که در همه موارد از دستورالعمل‌های دولتش پیروی می‌کند.

بوئینگ 777 در سال 2018 وارد ایران می شود

بوئینگ 777 در سال 2018 وارد ایران می شود

اما با توجه به درخواست شرکت هما، سخنگوی بوئینگ اعلام کرد که از اول هم قرار بود این هواپیماها در سال 2018 به ایران تحویل داده شود.

ماجرا از آن قرار است که هما چندی پیش اعلام کرده بود یک فروند بوئینگ 777 سفارشی خطوط هوایی ترکیه را که مرجوع شده بود، به جای هواپیماهایی که بناست در سال‌های آینده از بوئینگ تحویل دهد، تحویل می‌گیرد.

همچنین داستان از این قرار است به این دلیل که ترکیه تنش های سیاسی بسیاری را که از کودتای نافرجام تابستان گذشته نصیبش شده بود و همچنین انفجارهای گاه و بی گاهی که در این کشور رخ داد، بازار گردشگری کسادی را تجربه می کند ،از این رو، ترکیش ایرلاینز دیگر هواپیمای بردبلند گرانی مثل بوئینگ 777 نمی‌خواهد.

دو روز پیش اما پرورش به ناگاه گفت که آمریکایی‌ها از موجود نبودن این هواپیما برای ایران سخن گفته‌اند؛ مدیر ایرانی از مجموعه تحت امر خود دفاع کرد و گفت که کنسل شدن این تحویل زودتر از موعد، به دلیل بی‌پولی هما نیست.

یکی از سخنگوهای بوئینگ که نامش برده نشده، در این خصوص با رویترز مصاحبه کرده و بدون توضیح در خصوص علت این بدعهدی، گفته که بوئینگ به قراردادی که پائیز سال گذشته در تهران امضا کرده، پایبند است.

آذر ماه سال 95 بود که یک هیئت آمریکایی به تهران آمد و با مقامات ایرانی برای خرید 80 فروند هواپیما قرار داد بست؛ این خرید یکی از نتایج برجام است و ایران در پسابرجام علاوه بر بوئینگ، هواپیماهای مشابه دیگری از ایرباس و هواپیماهای بردکوتاه مورد استفاده در خطوط داخلی از ATR خریده است.

سخنگوی بوئینگ به رویترز گفته: «بوئینگ و ایران‌ایر به کار خود برای اجرای قرارداد فروش هواپیماهای تجاری که در دسامبر 2016 امضاء شد، ادامه می‌دهند؛ در آنجا ما گفته بودیم که اولین پرنده‌ها در سال 2018 به ایران می‌رسند.»

سخنگو که احتمالاً از موضع دولت جدید آمریکا در قبال برجام اطلاع دارد، در ادامه با لحنی که می‌توان آن را برای طرف ایرانی اخطارآمیز تلقی کرد، گفته: «در همه قراردادها با ایرلاین‌های تأیید شده ایرانی، از خط و خطوط ترسیم شده توسط دولت آمریکا تبعیت خواهیم کرد.»

دولت ترامپ که از زمان تبلیغات انتخاباتی، برجام را توافقی بد می‌دانست و کماکان هم همین موضع را دارد، این هفته قول داد که طی 90 روز آینده، برجام را «بررسی» کند.

در متن توافق منعقده میان ایران و 1+5 خبری از حق بررسی متعاقب برای دولت‌های متعاهد نیست.a

اشتراک:

نظرات بسته اند