بلایی که تلگرام سر پهنای باند کشور می‌آورد

0

در برنامه ی  گفتگوی فرهنگی با موضوع رسانه های نوین در عصر رسانه ها که از آنتن رادیو گفتگو پخش گردید، مینو بدیعی، دکتر هادی البرزی و محمد رضا اصنافی حضور داشته و درباره ی خطرها و پتانسیل های رسانه های نوین به بحث پرداختند.

در شروع برنامه، دکتر هادی البرزی ماهیت فضای مجازی را دارای اهمیت زیادی دانسته و گفت: فضای مجازی از زمان ایجاد اینترنت ، فعالیت خود را آغاز کرد.

وی با اشاره به تاریخچه ای این شروع اضافه کرد: رقابت میان شوروی سابق و امریکا در دوران جنگ سرد تا جایی پیش رفت که انسان را به کره ماه بفرستند. در میان این رقابت میان دو قطب قدرت جهان، پروژه اینترنت پا به عرصه گذاشت که روز به روز در حال پیشرفت است.

هشتاد درصد پهنای باند کشور صرف تلگرام می شود

هشتاد درصد پهنای باند کشور صرف تلگرام می شود

وی ادامه داد: در ارتباطات سه رکن پیام، فرستنده و گیرنده آن مطرح است و ما باید بدانیم در دنیای مجازی فعلی این سه رکن نسبت به رسانه های پیشین چه تغییری داشته است.

البرزی ادامه داد: فضای مجازی هرسه رکن ارتباطات را مورد تغییر قرار داده است.به عبارت دیگر در گذشته گیرنده، پیام را دریافت می کرد و ارتباطی با فرستنده نداشت یعنی تعاملی وجود نداشت.از سوی دیگر علاوه بر تغییر مخاطب ، پیام نیز متکثر و متنوع شده است و خود کاربران نیز به تولید پیام می پردازند.

تلگرام بیشترین سهم از پهنای باند کشور را مصرف می کند

تلگرام بیشترین سهم از پهنای باند کشور را مصرف می کند

این استاد دانشگاه نقش رسانه ها در انتشار و تایید اخبار دقیق و صحیح بسیار را بسیار کلیدی دانسته و تاکید کرد: تولیدات حرفه ای رسانه های رسمی تحت الشعاع تولیدات غیرحرفه ای کاربران قرار گرفته، به دلیل اینکه هیچ اطلاعاتی جز پیام های مخاطبان وجود ندارد و خبرنگاری در آن لحظه برای ثبت خبر وجود نداشته است. وجود رسانه های رسمی نیاز است چون صحت و دقت خبر را بالا می برد و تفسیر خبر را به اطلاعات اضافه می کند. مردم باید بدانند در فضایی که آسیب زا است چه باید بکنند ولی این سلب مسئولیت از حاکمیت نمی کند.

80 درصد پهنای باند کشور برای تلگرام

محمد رضا اصنافی گفت: نزدیک به ۸۰ درصد پهنای باند کشور خرج تلگرام و حدود ۲۰ درصد هم خرج اینستاگرام و بقیه شبکه‌ها می‌شود و مقدار کمی از آن برای کارهای دیگر است.

وی اضافه کرد: در این حوزه کشورهایی که صاحب تکنولوژی نبوده اند و مانند ما منفعل بودند، ضربه بیشتری خورده اند. خودمان می گوییم نزدیک به ۸۰ درصد پهنای باند کشور خرج پیام رسان تلگرام می شود و حدود ۲۰ درصد هم اینستاگرام و بقیه شبکه ها هستند و مقدار کمی از آن برای کارهای دیگر است.

تلگرام بیشترین سهم از پهنای باند کشور را مصرف می کند

تلگرام بیشترین سهم از پهنای باند کشور را مصرف می کند

مینو بدیعی، روزنامه نگار در ادامه گفت: سیر تحول ارتباطات از ۴۰۰ سال پیش با رسانه مادر یعنی مطبوعات آغاز شد و با اختراع رایانه که شباهت زیادی به مغز انسان دارد به این نقطه رسید و از طریق توانایی های بالای این ابزار به نشر اطلاعات و تغییر افکار عمومی می پردازد.

وی رسانه ها را خدمت گذاران سیاست در تمام دنیا دانسته و گفت: اینترنت ابزاری برای نشر افکار افراد سیاسی شد و در عصر اینترنت مخاطب یک انسان ساده و منفعل نیست ، کاملا پویاست و می تواند پیام خود را در لحظه ابراز کند.

به گفته ی وی هر پیام مساوی با یک رسانه ی قدرتمند و موثر است. وی افزود: هر تکنولوژی که در زمینه ارتباطات ایجاد می شود ابزاری در دست بشر است. بنابراین خود بشر تعیین می کند که این فناوری برای او مفید یا معضل باشد و خود فناوری مشکلی ایجاد نمی کند بلکه تفکر سیاسی آسیب زننده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند