بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟

0

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که بلاک چین چه نوع فناوری است که این همه ارزهای دیجیتالی را امن می کند و پردازش ها راسریع؟ آیا بلاک چین فقط برای ارز دیجیتالی کاربرد دارد یا در موارد دیگر نیز امکان استفاده از چنین فناوری وجود دارد؟در واقع با معروف شدن بیت کوین بود که نام بلاک چین هم به گوش بسیاری رسید و اخیرا هم شنیدیم که بانک مرکزی ایران و حتی تگرام نیز قصد استفاده از این تکنولوژی و خلق ارز دیجیتال خود را دارند.

در واقع Blockchain همان پلتفرم پدید آورنده ی ساختار بیت کوین می باشد و به معنایی دیگر بیت کوین بر روی این پلتفرم سوار شده است و به نوعی یک بستر توزیع تراکنش بوده که در آن هر تراکنش از طریق رمزگذاری به سایر تراکنش ها متصل می گردد و هکر ها نیز اگر بخواهند این سیستم را هک کنند باید تمامی تراکنش های وابسته به آن و تمامی تراکنش های رونوشت شده را هک نمایند که در واقع این امکان غیر ممکن می باشد.

به زبان ساده تر بلاک چین زنجیره‌‌ی بلوکی قدرتمند است. در یک زنجیره‌‌ی بلوکی، تمام کامپیوتر‌های جهان در یک شبکه همتا‌به‌همتا و با یکدیگر کار می‌کنند تا برخی‌ از وظایف را انجام دهند و سرور یا قدرتی مرکزی در آن وجود ندارد.

Blockchain

Blockchain

در واقع بلاک چین ارزهای دیجیتالی کاربران را زیر نظر داشته تا تنها از طریق احراز هویت کاربران شناسایی گردند و هیچکس نتواند کپی از آن ها تهیه نماید. شاید این فناوری برای واحدهای پولی آنقدرها ارزشمند نباشد ولی در سایر فعالیت های دیجیتالی بسیار محافظ کار می باشد؛ برای مثال در آینده سندهای شما تک برگی نمی باشد و کسی نمی تواند دیگر یک خانه را به چند نفر بفروشد.

همانطور که می دانید بانک ها سیستم های انتقال پول را تحت کنترل خود قرار داده اند و از این طریق نیز مبالغ بسیار هنگفتی را به عنوان سود دریافت می کنند اما پس از ورود بیت کوین به بازار پول و ارز تازه متوجه شده ایم که سیستم بلاک چین چه آسیبی به بانک ها وارد می کند.

سیستم های بانکی فعلی بسیار پیچیده و کند می باشند و در عین پیچیدگی نیز کلا کاربرد خاصی ندارند اما در آینده با حضور بلاک چین هر کاربر در هر مرحله وابسته به درجات مختلف درگیر شدن می باشد.

برای پرداخت یک مبلغ تنها اطلاعات لازم این است که آیا خریدار پولی دارد یا نه؟ و برای رهن کردن، کاربر باید اطلاعات مربوط به تاریخچه ی تراکنش های مالی، دارایی و پرداخت های خود را نیز داشته باشد. با این روند احتمالا بانک ها در آینده از بین نمی روند اما شیوه ی کاری خود را باید تغییر بدهند.

اشتراک:

نظرات بسته اند