با این روش ها عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهید!

0

لپ تاپ ها از جمله گجت هایی هستند که عمر باتریشان برای کاربران بسیار مهم است. با فناوری های مدرنی که در ساخت باتری لپ تاپ ها به کار میرود عمر این قطعه حیاتی بیش از گذشته شده اما از طرفی هم صفحه نمایش عریض تر و همچنین شفاف و با کیفیت تر شده اند و به نیروی بیشتری برای روشن ماندن نیاز دارد که همه این ها در کنار هم باعث شده تا شارژ برقی لپ تاپ هنوز هم یک مسئله مهم باقی بماند.

اگر شما هم از کاربرانی هستید که با لپ تاپ زیاد سر و کار دارید و همیشه شارژ کم می آورید بهتر است راهکارهایی که در این نوشته برای افزایش عمرباتری لپتاپ بیان می کنیم را امتحان کنید و از نتیجه کار حیرت زده شوید.

نکته ای که همین ابتدا باید اشاره کرد این است که اگر می خواهید برای مدت طولانی مثلا چند هفته از لپ تاپ استفاده نکنید بهتر است ابتدا باتری را ۴۰ درصد شارژ کنید و سپس آنرا از لپ تاپ جدا کنید.

چطور عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم؟

ــ زمانی که می خواهید لپ تاپ را شارژ کنید ابتدا دوشاخ شارژر را به پریز متصل کنید و سپس فیش آداپتور را به لپ تاپ متصل کنید تا نوسان اولیه برق که وارد آداپتور می شود آسیبی به باتری نرساند.

ــ وقتی لپ تاپ را تازه خریده اید یا اینکه باتری جدیدی برای لپ تاپ خریداری کرده اید هر اندازه شارژ اولیه را که درون باتری هست استفاده کنید تا لپ تاپ کاملا خاموش شود. پس از آن لپ تاپ را همانطور که خاموش است به شارژ متصل کنید و حدود ۱۲ ساعت بگذارید تا شارژ شود.

ــ لپ تاپ ها خودشان معیارهای استانداردی برای زمان شارژ کردن دارند که بهتر است طبق هشدار آنها اقدام به شارژ کنید. مثلا نگذارید که باتری کاملا خالی شود بعد آنرا شارژ کنید. معمولا سعی کنید بین ۱۵ تا ۸۵ درصد شارط کنید.

باتری لپ تاپ
باتری لپ تاپ

ــ اگر کارتان طوری است که همیشه باید لپ تاپتان روشن باشد می توانید باتری را از مدار خارج کنید و مستقیم با شارژر لپ تاپ را روشن کنید. برای این کار میتوانید درایور مربوط به باتری را غیر فعال کنید یا اینکه وقتی لپ تاپ خاموش است باتری را از روی آن بردارید.

ــ تنظیماتی در سیستم عامل لپ تاپ ها وجود دارند که مربوط به دخیره نیرو هستند، با فعال کردن این تنظیمات در بالاترین سطح می توانید زمان بیشتری از شارژ باتری استفاده کنید. در ویندوز 10 کافیست روی آیکون باتری در تسک بار کلیک کنید و روی آیکون باتری سیور کلیک کنید به صورت خودکار تنظیمات ذخیره سازی نیرو فعال خواهند شد.

ــ علاوه بر CPU که مسئول پردازش های کامپیوتر است مانیتور نیز میزان زیادی از شارژ باتری را مصرف می کند، بهتر است تا جایی که اذیت نمی شوید میزان روشنایی صفحه نمایش را کاهش دهید.

ــ به هر اندازه که برنامه های بیشتری باز باشند CPU لپ تاپ بیشتر درگیر پردازش می شود که به همان اندازه هم به نیروی برق بیشتری نیاز دارد. بنابراین بستن برنامه های غیر ضروری می تواند در ذخیره سازی نیرو کمک بسیاری بکند.

ــ برای شارژ کردن گوشی از USB لپتاپ استفاده نکنید این کار باعث می شود مقدار زیادی از شارژ لپ تاپ صرف این کار شود.

ــ برای شارژ کردن باتری لپ تاپ سعی کنید فقط از شارژر اصلی لپ تاپ خودتان استفاده کنید.

ــ خاموش و روشن کردن مدام لپ تاپ اصلا کار درستی نیست و اگر در طول روز بارها این کار را انجام میدهید بهتر است برای زمان هایی که به مدت بیش از نیم ساعت با لپ تاپ کاری ندارید از حالت Hibernate استفاده کنید. در این حالت لپ تاپ خاموش نشده اما مصرف انرژی آن نیز تقریبا صفر است.

ــ Defragment کردن هارد دیسک باعث می شود تا اطلاعات روی هارد مرتب و منظم شوند و زمان فراخوانی آنها نیازی نیست هارد حرکت مکانیکی زیادی داشته باشد به این ترتیب انرژی کمتری مصرف خواهد شد.

ــ دمای بالا به باتری لپ تاپ آسیب خواهد رساند. سعی کنید همیشه دمای لپتاپ و باتری را پایین نگهدارید برای این کار از کول پد استفاده کنید.

ــ ابزارهای خارجی که از طریق USB به لپتاپ متصل می شوند مانند موس و کیبورد برای کار کردن از باتری لپ تاپ استفاده می کنند در صورتی که تاچ پد لپ تاپ و کیبورد سالم هستند از آنها استفاده کنید.

ــ اگر به هر دلیلی می خواهید باتری کار کرده لپ تاپ بخرید باید گفت که این کار اصلا درست نیست. چون باتری های عمر مشخصی دارند و انتظار اینکه برایتان سالها کار کند را نداشته باشید.

ــ معمولا اتصالات بی سیم لپ تاپ مثل وای فای و بلوتوث به صورت خودکار روشن می شوند بهتر است زمانی که نیازی به آنها نیست لپ تاپ را در حالت پرواز قرار دهید و آنها را خاموش کنید.

اشتراک:

نظرات بسته اند