بازی پوکمون گو رانندگان را حواس پرت میکند

0

بازی پوکمون گو به عنوان یکی از بازی های محبوب نزد کاربران مطرح شده است. این بازی که چندی پیش به بازار تکنولوژی قدم گذاشت، توانست سیل عظیمی از توجهات را به خود جلب کند. اما این بازی در عین جلب توجه گسترده، تلفات جانی بسیاری را تا به امروز بر جای گذاشته است.

( درباره ی بازتاب های این بازی در ایران، در لینک زیر بیشتر بخوانید

http://digiato.com/article/2016/08/07/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%BE%D9%88%DA%A9%D9%85%D9%88%D9%86-%DA%AF%D9%88-%D8%AF%D8%B1/

)

بنا بر گزارش خبرگزاری فارس، مقاله ای علمی در این زمینه یعنی در ارتباط با بازی پوکمون گو منتشر شده است که بر مبنای این مقاله که در ژورنال پزشکی JAMA Internal Medicine منتشر شده است، اعلام شده که این بازی که بر طبق واقعیت مجازی است، توانسته است به یکی از عوامل مهم حواس پرتی نزد رانندگان پوکمون گو بازهایی تبدیل شود که این امر سبب شده است تا روزانه 10 هزار حواس پرتی در رانندگی رخ دهد.
هیچ جای تعجبی باقی نمیماند اگر شما هم یکی از این کاربران علاقه مند به بازی پوکمون گو باشید، اگر بشنوید فردی حی رانندگی مشغول کشتن و جنگ با پوکمون ها هست! با توجه به اینکه کاربران این بازی حتی در حین رانندگی هم به دنبال شکار پوکمون ها هستند تمرکزی بر جاده و مسیر رانندگی ندارند و همین مساله عامل وقوع بسیاری از تصادفات رانندگی است.
تقریبا ا ز فراگیر شدن این بازی به مدت یک ماه است که میگذرد و بسیاری از مقامات کشورهای مختلف ، این بازی را یک نوع تهدید برای مردم کشور خود دانسته اند. این موضوع را نمیتوان دور از انتظار و غیر عقلایی دانست. چرا که بسیاری از متخصصان بهداشت روانی و همین طور روانپزشکان در مورد خطرات ناشی از اجرای این بازی هشدار داده اند و می گویند کاربران حتی در زمانی که در ترافیک هستند و باید به دقت خودروی خود را هدایت کنند هم ترجیح می دهند پوکمون شکار کنند.
طی بازرسی هایی که در بازه ی زمانی 10 روزه صورت گرفته است و در این مقاله منتشر شده است، تحقیقات بر روی بیش از 100 هزار نفر از کاربران این بازی صورت گرفته است که به علت حواس پرتی و بی توجهی به محیط اطراف به طور بالقوه در معرض خطر جراحت یا حتی مرگ بوده اند.
این در حالیست که بسیاری از همین کاربران هنگامی که تلفن همراه آنها تماسی دریافت میکند و یا پیامکی به دستشان میرسد، استفاده از تلفن همراه خود را به تاخی می اندازند اما همین کاربران، هنگامی که یک پوکمون مشاهده میکنند، به هیچ وجه حاضر به چنین کاری نخواهند بود، زیرا می خواهند حداکثر امتیاز ممکن را کسب کنند.

برای انجام این بررسی در آمریکا محققان پس از شناسایی ۳۵۰ هزار توییت ارسالی در توییتر که دارای کلمات پوکمون گو، خودرو و رانندگی بوده، ۴۰۰۰ مورد از آنها را به طور تصادفی انتخاب و تحلیل محتوا کردند و متوجه شدند در یک سوم این توییت ها به تصادف یک راننده با عابران پیاده یا قریب الوقوع بودن این حادثه اشاره شده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند