بار دیگر رونق صنعت گردشگری ترکیه

0

در سالهای اخیر سفر به ترکیه که به دلیل مسائل سیاسی و ناامنی از رونق آن کاسته شده بود. این در حالی است که صنعت گردشگری نقش حیاتی در اقتصاد این کشور توریستی ایفا می کند. تا کمی قبل به دلیل استقبال کمتر گردشگران از سراسر دنیا، قیمت رزرو هتلها و در نتیجه هزینه ی تورها با کاهش نسبی روبه رو شده بود. اما اکنون کافی است قیمت تور ترکیه تیر 96 را در اینترنت جستجو کنید، با هزینه های بسیار گرانی روبه رو می شوید که این به دلیل بازار داغ سفر به ترکیه به خصوص در فصل گرم سال است.

صنعت گردشگری ترکیه

صنعت گردشگری ترکیه

آماری که از سوی ترکیه منتشر شده است نیز نشان می دهد شمار گردشگران خارجی در ترکیه برای اولین‌بار از ماه اوت ۲۰۱۵ تا به امروز، با افزایش همراه شده است.
به گزارش سی اس وب به نقل از ایسنا، طبق گزارشات بلومبرگ، تعداد گردشگران خارجی ورودی به ترکیه در ماه آوریل ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۱۸ درصد رشد روبه رو بوده است. این موضوع نشانه ای امیدوار کننده  از خروج صنعت گردشگری ترکیه از رکود سالهای اخیر به خصوص پس از تیرگی روابط ترکیه با روسیه در سال ۲۰۱۵ بوده است.
از آنجا که صنعت گردشگری اصلی ترین نقش را در اقتصاد این کشور ارواسیایی ایفا می کند، بهبود آن برای کشور بسیار حیاتی است؛ ترکیه به درآمدهای ارزی برای خروج از خلاء مالی برابر با ۴.۷ درصد از تولید ناخالص ملی‌اش نیاز بسیاری دارد.
اصلی ترین گردشگران ترکیه را روسها تشکیل می دهند که به دلیل تنش سیاسی بین دولتهای ترک و روس، روسیه چند سالی از ورود شهروندان خود به ترکیه جلوگیری نمود. اما ترکیه ی بحران زده حدود یک سال قبل بابت انهدام یک فروند هواپیمای روس در مرز مشترک دو کشور از روسیه عذر خواهی کرد تا اوضاع را کمی بهبود ببخشد. گویی روابط دو کشور حسنه شد چراکه آمار و ارقام ماه آوریل اولین نشانه از بهبود گردشگری در این کشور است. گفته می شود اگر این روند ادامه داشته باشد، درآمدهای صنعت گردشگری ترکیه می‌تواند فراتر از انتظارات که ۱۰ درصد پیش‌بینی‌ شده بود برود.
بر اساس اعلام انجمن هتلها و سرمایه‌گذاران توریستی ترکیه، متوسط نرخ اشغال هتلها از ۵۹.۲ درصد سال گذشته به ۶۱.۲ درصد افزایش یافته و همچنین نرخ روزانه متوسط هتلها در استانبول در همین بازه زمانی از ۱۱۱.۹ یورو به ۷۸.۵ یورو نزول پیدا کرده است.
طبق آماری که وزارت گردشگری ترکیه به صورت سالانه منتشر می‌کند، شمار گردشگران در این کشور در سال ۲۰۱۶ با ۲۹ درصد کاهش به ۲۵.۲ میلیون نفر و در آمدهای حاصل از این صنعت نیز با کاهش ۳۷ درصدی به ۱۵ میلیارد دلار در سال گذشته تنزل یافته بود.

اشتراک:

نظرات بسته اند