بازی های خاموش بازیگران انقلاب تکنولوژی

0

ما دیگر نمی توانیم دنیا را بدون کامپیوتر یا اینترنت در نظر بگیریم. از واقعیت مجازی تا هوش مصنوعی، باید آماده باشیم تا دنیا با این ها تسخیر شود. مشاوره صدور استانداردهای ایزو ثابت می کند که بدون استانداردها انقلابی که در تکنولوژی رخ داده، افسارگسیخته و بی مهابا پیش خواهد رفت.

فناوری این است که چگونه از محدودیتهای طبیعی گذشته برای تغییر زندگی و جهانمان جلوگیری کنیم. آسمان و عمیق ترین اقیانوس ها دیگر دور از دسترس نیستند. اما با وارد شدن تکنولوژی به زندگی بشر، نیازمند وارد کردن استانداردهای ایزو گشتیم تا با این گواهینامه های ایزو روش عملکرد تکنولوژی و تاثیرات آنرا کنترل کنیم.

ارتباط ما با فناوری زمانی آغاز شد که انسان ها منابع طبیعی را به ابزارهای اساسی تبدیل کردند. اما آن چه امروز بی سابقه است، سرعت پیشرفت های نوآورانه است که به سرعت در حال تغییر و تحول هستند تا به طور چشمگیری زندگی روی کره ی زمین را دگرگون سازند.

سال گذشته هواپیماهای خورشیدی ثابت کردند که می توانیم با قدرت خورشید در آسمان ها به پرواز دربیاییم. فیس بوک در یکی از سرمقاله هایش اعلام کرد که در حال کار کردن روی کار کردن با گوشی های هوشمند با قدرت ذهن می باشد؟ پس چه چیزی در این آینده بعید است؟ و چه چیزی ست که نتوانیم به آن برسیم؟

 

تکنولوژی و استانداردهای ایزو

تکنولوژی و استانداردهای ایزو

 

قبولش سخت است اما اگر زمان کافی به ما داده شود، هیچ چیز وجود ندارد که نتوانیم به آن برسیم. چه چیزی ما را پس از این تعجب زده خواهد کرد؟ چگونه رابطه ی ما با فناوری تغییر می کند؟ مزایا و معایب آن برای مردم چیست؟ دسترسی به فن آوری به یکی از حقوق انسانی تبدیل شده است.

جالب توجه است که ظهور استانداردهای بین المللی در رونق تکنولوژی نقش غیرمنتظره ای داشت. بدون ورود الزامات استانداردها، نمی توانستیم خیلی روی نوآوری سالم و موفق تاکید داشته باشیم.

دو اصل اساسی استانداردسازی را در نظر بگیرید: سازگاری و قابلیت همکاری.

این چیزی ست که اجازه می دهد تا کارت های اعتباری توسط هر دستگاهی در سراسر جهان خوانده شود وگرنه از کشوری به کشور دیگر می باید کارت های اعتباری غیرقابل استفاده می شدند. اما استانداردی که تعیین کرد کارت های اعتباری باید در چه ابعاد و ضخامت و فرمتی تولید شوند، آن ها را در تمام کشورهای کوچک و بزرگ جهان قابل استفاده نمود.

فایل های کامپیوتری چه؟ فایل های کامپیوتری با استفاده از استانداردسازی جهانی توسط کامپیوترها و برنامه های مختلف قابل فهم هستند. بدون این استانداردها فناوری های جدید با تکنولوزی های موجود کار نخواهند کرد و اینترنت اشیاء امکان پذیر نمی شود.

البته، از زمان های قدیم، انسان ها به اندازه گیری های استاندارد، فرایندها و تکنولوژی به طور کلی متکی بوده اند. اما وقتی که ایزو 70 سال پیش اتفاق افتاد، چیزی غیرمعمول آغاز شد. برای اولین بار، استانداردها در زمینه های مختلف فنی – از پیچی کوچک گرفته تا به یک هواپیما – به طور مداوم با بهترین تخصص جهان ارائه شده و پس از آن در سطح جهانی پذیرفته شد. از این رو مقیاس مزایای آنها به طور نمادین افزایش یافت و امکان گرد هم آوردن تحقیقات، استعدادها و ظرفیت ها را از تمام گوشه و کنار جهان فراهم ساخت.

 

تکنولوژی و استانداردهای ایزو

تکنولوژی و استانداردهای ایزو

 

ذهن های بزرگ به طور یکسان فکر می کنند

از همان آغاز، ISO در خلاء کار نمی کرد. این شبکه به عنوان یک شبکه متشکل از سازمانهای استاندارد ملی تاسیس شد و همواره با سازمان های بین المللی و دیگر سهامداران اصلی همکاری داشته است. برای مثال، مشارکت آن با کمیته بین المللی الکتروتکنیک (IEC)، یکی از بزرگترین و پرکاربردترین کمیته های استانداردهای فناوری، یعنی ISO / IEC JTC 1، فناوری اطلاعات است.

در حقیقت، اولین کمیته های ISO عمدتا مربوط به فناوری بودند و به این دلیل که استانداردهای آن را آسان تر به تخصص در قطعات و برنامه های کاربردی، تولید کنندگان نبوده بودند که تمام محصول خود را از ابتدا ساخته بودند. برای مثال، یک تولید کننده خودرو می تواند لاستیک های خود را به خارج از کشور منتقل کند، در نتیجه هزینه ها و سرمایه گذاری را کاهش می دهد. از مهره ها و پیچ ها، به اتومبیل ها و کشتی ها، استانداردهای بین المللی همواره فناوری زمان خود را منعکس کرده و از توسعه تولید انبوه و اقتصاد مقیاس حمایت کرده اند.

 

تکنولوژی و استانداردهای ایزو

تکنولوژی و استانداردهای ایزو

 

امروزه دانش مشترک مانند آن چه که در استانداردها و سیستم های بازیافت شده وجود دارد، نوآوری های متنوع مسوب می شوند. به عنوان مثال گوشی های هوشمند را ببینید، سیستم های عامل از قبیل iOS و Android به تولید کنندگان برنامه های تلفن همراه اجازه می دهد تا اپلیکیشن های خود را به راحتی بر این پلت فرم ها سوار کنند و آن ها نیازی ندارند که نگران همخوانی وسازگاری در بین گوشی های تلفن همراه مختلف باشند.

منبع: www.iso.org

اشتراک:

نظرات بسته اند