استانداردهای ایزو در صنعت حمل و نقل هوایی

0

فن آوری های جدید، از رباتیک تا یادگیری ماشین، در دوره ای از تغییر سریع و توسعه در حال وقوع است. در حالی که صنعت حمل و نقل هوایی در تلاش است تا مزایای این اتوماسیون صنعتی را به دست آورد، الزامات استانداردهای ایزو، به ویژه ISO / TC 184 / SC 4 نقش مهمی را در تضمین یک مسیر پرواز امن ایفا خواهند کرد، اما این تنها در صورتی به وقوع می پیوندند که آنها بتوانند با هم همکاری سازنده ای داشته باشند.

هر زمانی که برای ایجاد تغییر و تحولات سازنده در هواپیماها قدم برمی داریم در واقع خودمان به بخشی جدیدتر از بخش های اتوماسیون نزدیک می کنیم.
یافتن راه حل هایی برای این چالش ها نیاز به فرآیندهای تولید جدید، هزینه های موثر، سریع و انعطاف پذیر دارد. فن آوری های رباتیک پیشرفته، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، محاسبات ابری و اینترنت اشیاء نقش مهمی در صنعت حمل و نقل هوایی ایفان می کنند.

 

ایزو در صنعت هوایی

ایزو در صنعت هوایی

 

چنین فن آوری هایی بی سر و صدا بر زندگی ما و به ویژه صنعت های پیشرفته ای چون صنایع هوایی تاثیر می گذارند.

به طور مثال در نظر بگیرید که هواپیمای بوئینگ 747، شامل شش میلیون قطعه است که باید همه جمع شوند. در اینجا مشخص می شود که تولید خودکار و اتومایسون چه نقش مهمی در ساخت هواپیماهای ما ایفا می کنند.

با این وجود، چالش برای صنعت حمل و نقل هوایی نه تنها در توسعه سریع فناوری های نوین قرار دارد، بلکه در دستیابی به استاندارد سازی در زمینه سیستم های اتوماسیون و ادغام آنها برای طراحی، تامین، تولید، تولید و تحویل، پشتیبانی، تعمیر و نگهداری و دفع محصولات و خدمات مرتبط با آن دارد.

 

ایزو در صنعت هوایی

ایزو در صنعت هوایی

نقش کلیدی استانداردها

به گفته ی Swope یکی از موفق ترین استانداردهای تصویب شده استاندارد ISO 10303 برای سیستم های اتومایسون صنعتی و ادغام- نمایش و مبادله داده های محصول است که اغلب به عنوان STEP شناخته می شود.
ISO 10303 تحت ISO / TC 184 /SC 4 در مورد داده های صنعتی مطرح می شود. STEP به استاندارد معمولی مورد استفاده برای تبادل اطلاعات طراحی محصول بین سیستم های طراحی کامپیوتری CAD، هم در داخل شرکت ها و هم در سراسر زنجیره ی عرضه جهانی تبدیل شده است.
به عنوان قلب طراحی محصول و تحویل از مهندسی به تولید، نمایش سه بعدی از طراحی محصول همراه با الزامات مهندسی و تولید اطلاعات از هسته ی دیجیتال است.

انتشار اطلاعات پیچیده در مورد طراحی محصول برای آموزش و مستند سازی عمومی یک چالش بزرگ دیگر است. در اینجا Swope بر اساس ایزو 14306، سیستم های اتوماسیون صنعتی و مشخصات قالب JPT برای تجسم 3D را پیشنهاد می دهد که توسط ISO / TC 184 / SC 4 مدیریت می شود

 

ایزو در صنعت هوایی

ایزو در صنعت هوایی

 

در حقیقت یک ساختار داده ای پیچیده به شکل تجسم محصولی که قرار است ساخته شود، برای داشتن خدمات و پشتیبانی از پیش آماده شده در اسناد مهندسی، راهنمای خدمات آنلاین و ایستگاه های تولید فوق العاده مفید و تاثیرگذار خواهد بود.

استاندارد سوم ایزو 32000 است که به عنوان گواهینامه استاندارد مدیریت اسناد مشهور می باشد. ISO 32000 یک نقش مکمل برای دو استاندارد ISO 10303 و ISO14306 ایفا می کند.

این استاندارد معمولا به عنوان استاندارد PDF شناخته می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایزو در تماس باشید.

منبع: www.iso.org

اشتراک:

نظرات بسته اند