ایده استفاد از لیزر برای از بین بردن زباله فضایی

1

شاید باورش کمی دشوار باشد که انسان ها حتی خارج از جو زمین را نیز پر از زباله کرده اند و مدار زمین مملو است از زباله های فضایی!

از مدتها قبل دانشمندان برای از بین بردن زباله های رها شده در فضا پیشنهاداتی داده اند. از جذب آنها تا منفجر کردنشان از زمین.

چینی ها که در فناوری جزو پیش تازان هستند معمولا برای هر امری خلاقیتی از خود نشان می دهند. در این مورد نیز گویا نو آوری داشته اند و طرحی قابل اجرا ارائه داده اند.

محققان چینی به صورت موفقیت آمیز ایستگاه لیزر مداری را شبیه سازی کرده اند که می تواند زباله های فضایی با طول کمتر از چهار اینچ را از بین ببرد. این سیستم قادر است با تابش بیست انفجار نوری در هر ثانیه و به مدت دو دقیقه، باعث انحراف زباله های فضایی یا ارسال آنها به قسمت آتشین جو گردد.

چینی ها میگویند برای اجرای چنین طرحی نیازمند ساخت پایگاه در فضا هستند. اما این ذهنیت که چه تضمینی وجود دارد که چینی ها از این پایگاه بعد ها به عنوان یک سلاج ویرانگر اسنفاده نکنند؟

زباله های فضایی

زباله های فضایی

این تیم ساخت پایگاهی این گونه را در فضا عملی دانسته است. در هر صورت برای پیاده سازی این ایده، مطمئنا نیاز به همکاری بین المللی بین کشورهای مختلف خواهد بود.

با وجود سوالات و مشکلات یاد شده، انگیزه های زیادی نیز برای انجام این کار وجود دارد. در چند سال اخیر مساله زباله های فضایی مورد توجه بیشتری قرار گرفته، تا جایی که اعضای حاضر در ایستگاه بین المللی فضایی باید آماده ترک آن باشند.

در نهایت طرح چینی ها منجر به از بین رفتن تمامی زباله های فضایی نخواهد شد، اما ذرات کوچکی که سفینه های فضایی را تهدید می کنند، از بین خواهد برد.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. بشر هرجا که پا بذاره، آلودگی به همراه داره، میخواد زمین باشه، میخواد آسمون باشه