اهمیت بهداشت میز غذا

0

در گذشته مردم برای صرف غذا بیشتر روی زمین می نشستند و برای این منظور سفر پهن می کردند و دور هم غذا میل می کردند. اما این نشستن بر روی زمین  به استخوانها و مفاصل زانو و کمر ضربات جبران ناپذیری را وارد می کرد.خوشبختانه در حال حاضر در خانه های ما میز غذاخوری حرف اول را می زند و در کمتر خانه ای جای خالی آن احساس می شود.

میز غذاخوری خوب است اما چرا؟

از مزایای میز غذاخوری و نشستن بر روی صندل،علاوه بر این که نشست و برخواست را راحت تر می کند به مفاصل و زانوها فشار کمتری وارد می شود.اما قرار دادن و برداشتن غذا نیز آسوده تر شده است و دیگر احتیاجی نیست با خم کردن زانو و کمر این کار طاقت فرسا را انجام دهید.

بهداشت میز غذاخوری را رعایت کنیم.

بهداشت میز غذاخوری

بهداشت میز غذاخوری

اما به بهداشت میز غذاخوری نیز باید اهمیت داد چراکه ارتباط مستقیمی با سلامت خانواده ها دارد.بسیاری از ما از این نوع میز به دلیل ارتفاع بلندی که دارد برای قرار دادن وسائل دم دستی خود مانند کلید،کیف پول،بسته های خرید و خیلی از اجناس آلوده استفاده می کنیم که در اصل کار نادرستی می باشد.

این وسائل آلودگیها را به میز انتقال می دهند و حین قرار دادن مواد غذایی هنگام صرف غذا،ایم آلودگیها مستقیم به غذا انتقال می یابد.چه بهتر که از قرار دادن آنها بپرهیزیم،اما انداختن یک سفره ی تمیز بر روی میز غذاخوری می تواند جلوی انتقال آلودگیها را بگیرد.سفر نیز بهتر است هر چند وقت یک بار شسته شود،اما استفاده از سفره های یک بار مصرف از لحاظ بهداشتی بهتر است.

از نکات دیگر این که روی میز را هر چند وقت یکبار با مواد ضد عفونی کننده پاک کنید.اگر سطح روی میزتان چوبی است،بهتر است یک لایه ی شیشه ای قرار دهید تا مواد شوینده آسیبی به چوب نرساند.از یک طرف ترکهای سطح چوب مکان مناسبی برای رشد میکروبهاست و قرار دادن شیشه جلوی انتقال آنها به روی سطح میز را می گیرد.

بهتر است بالای میز لامپ یا لوستر قرار دهیم تا علاوه بر ایجاد فضای روشن و آرامش بخش،سبب شود که آلودگیها و کثیفیها بهتر دیده شوند تا ما سریعتر اقدام به تمیز کردن آنها بکنیم.

برای تمیز کردن سطح روی میز بهتر است از ترکیب یک فنجان آب گرم و یک فنجان الکل به علاوه ی یک قاشق غذاخوری سرکه استفاده کنیم و با استفاده از پارچه ی نخی سطح را کاملا تمیز کنیم.

اگر این توصیه ها را رعایت کنیم محیط شان بسیار بهداشتی و لذتبخشی را تجربه خواهید کرد.

اشتراک:

نظرات بسته اند