انیشتین بزرگ را کمی بیشتر بشناسیم!

0

بالاترین ضریب هوشی، متعلق به نابغه ی قرن بیستم می باشد. کلاس های درس دانشگاه پرینستون آمریکا و تخته سیاه های آن افتخار حضور استاد بزرگ انیشتین نابغه را در خود داشته اند.
گزارش اخیر روزیاتو درباره ی زندگی انیشتین، نامه ی تاریخی او به رییس جمهور امریکا، زندگی عاشقانه ی وی و دیگر مطالبی درباره ی او می باشد. نگاهی به این گزارش خواندنی می اندازیم.
انیشتین 76 سال زندگی کرده و در سال 1955 میلادی دنیای علم را عزادار خود ساخت. او در آلمان چشم به جهان گشود و واپسین سال های عمر خود را در نزدیکی دانشگاه پرینستون آمریکا سپری کرد.

روزیاتو / انیشتین

روزیاتو / انیشتین

بیشترین شهرت انیشتین به دلیل اثبات نظریه ی نسبیت معروف او بوده و به خصوص هم ارزی انرژی و جرم یعنی همان فرمول E=MC2 وی را به شهرت جهانی رساند.
حتما با خود فکر می کنید که مغز انیشتین نسبت به دیگر افراد عادی می باید تفاوت هایی داشته باشد، جالب است بدانید که دانشمندان و محققان 8 ساعت پس از مرگ وی مغز او را از سرش خارج کردند و در مطالعاتی که داشتند، به این نتیجه رسیدند که بخش هایی از مغز نابغه ی بزرگ که مربوط به پردازش عددی و فضایی ست بزرگ تر بوده و بخش های مربوط به حرف زدن و تکلم کوچک تر هستند.
همچنین تعداد یاخته های گلیال مغز انیشتین از افراد عادی بیشتر بوده است.
در تصاویری که از زوایای مختلف از مغز او گرفته شد، مشخص گردید که کورپوس کالوزوم مغز انیشتین از دیگران بزرگ تر است. این بخش، بزرگترین دسته رشته های عصبی ست که دو نیمکره ی مغز را به هم وصل می کند و راه تبادل اطلاعات بین دو نیمکره ی مغز می باشد.
جالب است بدانید ” دین فالک ” انسان شناس معروف دانشگاه ایالتی فلوریدا پس از مدت ها مطالعه روی مغز انیشتین چنین می گوید:
” قشر جلوی مغز نابغه فیزیک جهان کاملا متفاوت از مغز مردم عادی ست و این تفاوت احتمالا با توانایی و نبوغ انیشتین در ارتباط است، اندازه کلی و شکل نامتقارن مغز طبیعی ست؛ اما قشر جلو مغز، بخش جداری، قشر پس سری و غشای somatosensory کاملا متفاوت است.

نامه ی آلبرت انیشتین به روزولت

جالب است به نامه ای که از سوی انیشتین به روزولت نوشته شده توجه کنید.

روزیاتو / انیشتین

روزیاتو / انیشتین

در این نامه آلبرت انیشتین صراحتا به روزولت گفته بود که به زودی عنصر اورانیم به عنوان یکی از عناصر حیاتی برای توسعه ی فناوری و زندگی بشر در آینده استفاده خواهد شد و به قول آلبرت، quick action (واکنش سریع) از سوی دولت برای بررسی موضوعات این حوزه ضروری است.
این نامه سرآغازی برای شروع پروژه ی منهتن به منظور ساخت بمب اتمی گردید. رئیس جمهور وقت آمریکا، روزولت چند ماه پس از دریافت نامه به نامه ی آلبرت انیشتین جواب داده و او را پروفسور عزیز من  My dear professor خطاب کرد.

روزیاتو / انیشتین

روزیاتو / انیشتین

او در این نامه اشاره کرد که تیمی را برای بررسی مفاد مطروحه در نامه مهم بزرگان فیزیک جهان، جهت بررسی امکان سنجی موضوعات مهم به سرپرستی مسئول استاندارد این کشور تعیین کرد.

برخی از دانستنی های جالب درباره ی انیشتین

انیشتین هرگز جوراب نمی پوشید. او عقیده داشت که چون انگشت شصت پا جوراب را سوراخ می کند، بهتر است که آدم کلا جوراب پوشیدن را فراموش کند.
به علاوه او هرگز رانندگی نمی کرد. انیشتین یک راننده ی مورد اعتماد داشت که همه جا کنارش بود و به جای او رانندگی می کرد.
انیشتین از افسانه های علمی، تخیلی بیزار بود. به طور کلی او به آن چه به دنیای واقعی مربوط می شد علاقه مندی نشان می داد.
ده ها حقیقت جذاب دیگر در مورد زندگی انیشتین و به خصوص زندگی خصوصی او وجود دارد که در مطالب بعدی به آن ها خواهیم پرداخت.

اشتراک:

نظرات بسته اند