امواج موبایل سرطان زا نیستند!

1

یکی از دغدغه های انسان از زمان اختراع موبایل، تاثیر امواج تلفن همراه بر روی بدن بوده. در این زمینه آزمایشات مختلفی انجام شده و حتی در مورد استفاده از موبایل نکاتی نیز از سوی متخصصین پیشنهاد شده است.

خبر خوش آنکه تا کنون در تحقیقات مختلف اینکه امواج موبایل می تواند باعث بروز سرطان شود تایید نشده است. هر چند سرطان زا بودن امواج موبایل رد شده اما این به معنای بی خطر بودن مطلق این امواج نیست!

محققان پیش تر طی مطالعه ای ارتباط بین استفاده از موبایل و ابتلا به سرطان را رد کردند (امواج تلفن همراه سرطان‌زا نیست؛ خطرات جدی‌تر در کمین کاربران افراطی). مسئله امنیت امواج موبایل و سرطان زا بودن آن همچنان ادامه دارد و دانشمندان در این باره همچنان در حال تحقیق و پژوهش هستند.

با توجه به تحقیقات انجام شده از سوی مرکز ملی سم شناسی آمریکا، سطوح معمولی امواج یک تلفن همراه برای انسان نمی تواند خطری داشته باشد.
در این تحقیق، محققان موش هایی را در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش در فرکانس های سلولی 2 گیگ تا 3 گیگ قرار دادند و نتایج بدست آمده نشان داد که هیچ گونه الگوی صحیحی از آسیب حتی در سطوح بسیار بالای امواج وجود ندارد.

امواج تلفن همراه

امواج تلفن همراه

در یکی از تحقیقات، برخی موش های نری که تحت تابش امواج قرار گرفتند، تومورهای سرطانی در اطراف قلبشان مشاهده شد، اما برای موش های ماده چنین اتفاقی رخ نداد. این در حالی است که در مطالعه دیگری هیچ گونه علائمی در موش های نر و ماده به وجود نیامد. نتایج جالبی که از بررسی این دو گروه از موش ها بدست آمد، این بود که هر دو گروه فرزندان سالمی به دنیا آوردند و حتی موش هایی که در معرض امواج قرار گرفته بودند، عمر طولانی تری داشتند.

با این وجود هنوز هم سازمان غذا و دارو آمریکا نسبت به این موضوع مردد است و اعلام کرده باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد تا معلوم شود آیا میزان مشخصی از بکارگیری تلفن همراه واقعا منجر به سرطان می شود یا خیر.

درست است که امواج موبایل نتوانسته موش ها را به سرطان دچار کند اما مشخص نیست بر روی بدن انسان نیز چنین تاثیری دارد یا اینکه ماجرا متفاوت است.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. بلخره سرطان زا هست یا نیست؟نباشه هم از الودگی هوا سرطانه رو گرفتیم اینم روش