افسردگی خندان در کمین افراد موفق

4

هر شخصی در زندگی ممکن است بی دلیل یا با دلیل دچار بیماری افسردگی شود. برخی از بیماری خود آگاهی دارند و به دنبال درمان افسردگی هستند و برخی هیچ اطلاعی از ابتلای خود به این بیماری زجر آور ندارند و حتی فکرش را هم نمی کنند ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشند.
افسردگی یک نوع بیماری روانی‌ است که شخص مبتلا دارای احساس غم و ناراحتی مداوم و از دست‌دادن علاقه می‌شود. این طبیعی است که افراد بعضی مواقع احساس ناراحتی، افسردگی و غم کنند، اینها در واقع واکنش طبیعی بدن نسبت به مشکلات زندگی و از دست‌دادن وابستگیها است. وقتی این احساس ناخوشایند طولانی مدت شده و بیشتر از چند روز یا چند هفته طول بکشد، شما دچار بیماری افسردگی شده‌اید.
اما امروزه افسردگی شایع ترین بیماری روانی در میان مردم جهان است به طوری که عنوان بیماری قرن را یدک می کشد. افسردگی انواع مختلفی دارد که یکی از اشکال رنج‌آور آن افسردگی خندان است.

افسردگی خندان

افسردگی خندان

افسردگی خندان

شاید در اطرافیان خود با افراد موفقی روبه رو بشوید که با وجود موفق بودن و خوشبختی ظاهری، در درون  خود احساس شادی نمی کنند. باید گفت این افراد دچار افسردگی خندان شده اند که بسیار زجر آور است.
افسردگی خندان”  درواقع شکل رنج‌آوری از اختلال افسردگی است که به راحتی می‌توان آن را مخفی نگه داشت. گاهی اوقات حتی مبتلایان از غم و افسردگی خود آگاهی ندارند.
این نوع افسردگی به صورت ظاهری شاد و خندان و باطنی افسرده و غمگین شناخته می‌شود. مبتلایان به افسردگی خندان دارای تضاد آشکاری میان ظاهر و احساس واقعیشان هستند که بسیار زجر آور است.
تحقیقات بر روی ۲۰۰۰ زن در آمریکا نشان داده است که ۸۹ درصد از آنان که دچار افسردگی و اضطراب بوده‌اند مشکلات خود را از دوستان، خانواده و همکاران مخفی نگه داشته‌ در واقع ظاهر سازی کرده اند.
از نمونه‌ های ابتلا به افسردگی خندان می توان به فرد متاهل، کوشا و تحصیل کرده‌ای اشاره کرد که می‌تواند در اغلب شرایط همچون مراسم ازدواج دوستش بسیار خوشحال و خندان ظاهر شود، در حالی که در درونش احساس خلا و ناامنی می کند. درواقع مبتلایان خود را باور ندارند و احساس می کنند به اندازه ی کافی خوب نیستند.  این افراد اغلب تصویر خوبی از خود نداشته و دچار خلاء، مشکلات احساسی و رفتار خودانتقادی هستند و انتظارات بالایی نیز از خود دارند.
این گروه در زندگی شخصی و اجتماعی عملکرد خوبی داشته و کمتر از دیگران درخواست کمک می‌کنند. اینها حتی زمانیکه شاد هستند و همه امور موافق میل آنهاست احساس افسردگی دارند. به گفته کارشناسان این وضعیت خطرناک است زیرا این افراد عملکرد خوبی در جنبه‌های مختلف زندگیِ‌ خود از جمله شغل، تحصیل و زندگی مشترک دارند و نمی‌توان افسردگی را در آنان به سادگی تشخیص داد.
به غیر از تشخصی سخت بیماری، مبتلایان افسردگی خندان به سختی می‌پذیرند که برای درمان افسردگی باید به یک متخصص بیماریهای روانی مراجعه کنند. کارشناسان تاکید دارند زمانیکه این بیماران به فکر مرگ یا خودکشی می‌افتند، این یک زنگ خطر است و حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

اشتراک:

4 دیدگاه

  1. فک میکنم منم افسردگی خندان دارم چون هیچی تو دنیا خوشحالم نمیکنه

  2. ستاره1365 در

    خیلی ممنون از مطالب خوب سایتتون. بیشتر افراد دچار افسردگی خندان شدن همه دچار نوعی سردرگمی هستند. خود منم هیچی خوشحالم نمیکنه و فقط تظاهر به شادی می کنم و مدام لبخند مصنوعی میزنم.

  3. ستاره جان واقعا چرا؟ چرا ما باید اینطوری باشیم؟ من خودم هزار تا مشکل دارم اما هر روز صبح که از خواب بیدار می شم سعی می کنم شاد باشم و این شادی رو به دیگران هم تزریق کنم. سعی کنیم شاد باشیم!

  4. امیر رضا در

    در کمال تاسف اعلام میکنم که من هم افسردگی خندان دارم هم گریان ،واقعا بریدم از دنیا