استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی برای توزیع نذورات ممنوع است

0

ازجمله مواردی که می تواند بهداشت عمومی جامعه را به خطر بیاندازد استفاده از ظروف یکبار مصرف غیر بهداشتی در زمان توزیع نذورات در اعیاد و مناسبت های مذهبی می باشد. سازمان های استاندارد سازی مانند ایزو تبلیغات وسیعی برای استفاده نکردن از اینگونه ظروف انجام داده اند.

استفاده از مواد پلاستیکی برای توزیع نذری یا نوشیدنی های داغ نه تنها به فرد مصرف کننده آسیب می رساند بلکه به دلیل عمر طولانی این مواد و تجزیه پذیر نبودن آنها باعث می شود طبیعت آسیب جدی ببیند و محیط زیست به کلی تخریب شود.

در سالهای اخیر راهکارهای بهتری برای استفاده از ظروف یکبار مصرف ابداع شده که اصطلاحا مواد زیست محیطی تخریب پذیر نامیده می شوند. به این معنا که ظروف تهیه شده از این مواد با سرعت زیادی در طبیعت تجزیه می شوند و اثر مخرب بسیار کمی دارند.

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

در جدیدترین بیانیه های استاندارد و بهداشتی آمده است؛ استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی برای توزیع نذورات ممنوع است.

از آنجایی که ماه محرم فرا رسیده و در جای جای کشورمان نذری توزیع می شود. مسئولان جنبه سلامتی و زیست محیطی را بیشتر مورد توجه قرار داده و استفاده از ظروف پلاستیکی برای پخش نذورات را ممنوع اعلام کرده اند.

مهناز همتی، مدیرکل استاندارد استان ایلام گفت: با توجه به فرا رسیدن ایام سوگواری ماه محرم، برای توزیع نذورات از ظروف یک بار مصرف گیاهی تخریب پذیر به شرط درج موضوع بر روی بسته بندی و برای نوشیدنی های داغ از ظروف کاغذی با لایه داخلی سفید رنگ استفاده شود.

به گفته همتی استفاده از ظروف پلاستیکی اعم از ظروف پلی استایرن و پروپیلن با عبارات PP و PS صرفا برای مصرف نوشیدنی و غذاهای سرد توصیه می شود.

همچنین همتی به ممنوع بودن استفاده از مواد بازیافتی اشاره کرد و این کار را غیر مجاز دانست.

اشتراک:

نظرات بسته اند