استاندارد سیستم های مدیریت محیط زیست

0

یکی از استانداردهایی که از طرف سازمان بین المللی استاندارد جهانی ISO برای شرکت ها ارائه شده استاندارد ISO 17025 است. برای اینکه مشخص شود کسب و کارها نیاز به کدامیک از استانداردها دارند بهتر است مشاوره ایزو صورت گیرد.

استاندارد های ایزو شامل موارد بسیاری در یک مجموعه می شود. از اندازه و شکل پیچ و مهره گرفته تا استانداردهای مربوط به انتقال الکترونیکی داده ها. تصور کنید اگر استاندارد های ایزو نبود چه می شد. به عنوان مثال خودروهای آلمانی پیچ های مخصوص به خود داشتند که با پیچهای خودروهای ژاپنی کاملا متفاوت بود …

آنگونه که از تبلیغات وسیع شرکتها بر می آید چند نمونه از سری استاندارد های ایزو بسیار معروفتر از بقیه هستند. نام ایزو سری 9000 و ایزو سری 14000 را حتما شنیده اید. ولی ممکن است نام ایزو 1006 را کمتر شنیده باشید.

سیستم های مدیریت محیط زیست، سری استانداردهای ISO 14000

استانداردهای خانواده ISO 14000 شامل استانداردهای بین المللی در رابطه با سیستم های زیست محیطی می باشد این استاندارد ها در سال 1996 میلادی توسط کمیته فنی 207 سازمان ایزو به وجود آمدند.

یک سیستم مدیریت زیست محیطی می تواند به عنوان بخشی از سیستم های جامع مدیریت به حساب آید. این سیستم شامل ساختار سازمانی، فعالیت های طرح ریزی، تعریف مسئولیت ها، تعیین روش ها و فرایند ها و همچنین در اختیار گیری منابع لازم برای تهیه، اجرا، بازنگری و حفظ خط مشی زیست محیطی سازمان است.

سیستم مدیریت محیط زیست بر مبنای استاندارد ISO 14001 به عنوان یک الگوی اجرایی توسط مرجع صدور گواهینامه ها (Certification Body ) مورد ارزیابی قرار می گیرد.

استاندارد سیستم های مدیریت محیط زیست

استاندارد سیستم های مدیریت محیط زیست

برخی از مزایای به کارگیری این استانداردها:

* اهمیت دادن به جنبه های زیست محیطی در تولید و یا ارائه خدمات

* یکپارچه کردن سیستم های مدیریتی و بهبود روش ها مدیریت

* به حداقل رساندن موانع غیر تعرفه ای تجاری و تسهیل تجارت بین الملل با توجه به بها دادن بیشتر به محیط زیست در سازمان ها

* جلب مشتریان بیشتر و افزایش سهم بازار در سطح بین المللی

* استفاده بهینه از منابع طبیعی

* رعایت قوانین ملی زیست محیطی

* حفاظت از محیط زیست و توجه به علائق جامعه در این ارتباط

اشتراک:

نظرات بسته اند