استانداردهای ایزو در خدمت تغییرات تکنولوژیک

0

تغییرات تکنولوژیکی به سرعت در حال ظهور است و زندگی ما را با شیوه های مختلفی تغییر می دهد که همیشه واضح نیستند. با این حساب چگونه می توان مدیریت کارآمد این سیستم های خودکار را تضمین کرد؟ پیاده سازی استانداردهای ایزو در این حوزه نیز ورود پیدا کرده است.

ما همه داستان هایی از روبات هایی که کارهای ما را انجام می دهند را مطالعه می کنیم – از Flippy ربات همبرگر به Pepper، یک ربات Humanoid از SoftBank Robotics، که می تواند احساسات انسانی را تشخیص دهد.
اما تولید هوشمند در واقع بسیار فراگیر است و در حال حاضر باعث ایجاد تفاوت زیادی در تمام زندگی ما شده است.

همان طور که بیشتر و بیشتر ما به اینترنت دسترسی می یابیم، حضور هوش مصنوعی در عناصر روزمره ی ما ضروری تر به نظر می رسد. یک نظرسنجی از مرکز تحقیقاتی پیو نشان می دهد که اخیرا درصد مردم در کشورهای در حال توسعه که از اینترنت استفاده می کنند، قابل توجه است.
در حالی که مردم در اقتصادهای پیشرفته هنوز از اینترنت استفاده می کنند و دارای ابزارهای پیشرفته تر هستند، بقیه جهان درحال پیوستن سریع به این جریان می باشند.

استانداردهای ایزو در تکنولوژی

استانداردهای ایزو در تکنولوژی

پاتریک لامبلی رئیس کمیته فنی ISO / TC 184، سیستم های اتوماسیون و ادغام و مدیر ارشد استاندارد در Schneider Electric است. Schneider Electric یک شرکت چند ملیتی اروپایی ست که متخصص در مدیریت انرژی و راه حل های اتوماسیون، سخت افزار، نرم افزار و خدمات گنجانیده شده است.
برای مثال، در انگلستان، این شرکت با فرودگاه ها کار می کند، و آن ها را با راهکارهای پیشرفته تر برای حفظ رقابت در محیط کسب و کار سریع حرکت می دهد.
خدمات پشت صحنه عبارتند از کمک به آن ها برای اجرای آخرین اقدامات امنیتی برای چک کردن محتویات چمدان هایی که به هواپیماها قرار است وارد شوند.
در اینجا لامبلی توضیح می دهد که چگونه استانداردها می توانند به بزرگترین مسائل در تولید هوشمند کمک کنند و به همین دلیل ارتباط بین انسان ها و ماشین آلات هرگز مهم نبوده است.

ISOFocus : چه فکر می کنید؟ بزرگترین چالش برای تولید هوشمند چیست؟

پاتریک لامبلی: من معتقدم که مدیریت دیجیتالی چالش بزرگی است. همان طور که در اولین انقلاب صنعتی، زمانی که اقتصادهای ملی و سازماندهی اقتصاد جهانی تغییر کرد، ما نیز اکنون در حال تحول یا انقلاب هستیم. این انقلاب چشم انداز دراز مدت ندارد؛ این واقعیتی ست که اکنون اتفاق می افتد. امروزه بزرگترین و سودآورترین شرکت ها در جهان دیگر به سادگی بر آنچه که تولید می کنند متمرکز نیستند. تمرکز به شرکت های نرم افزاری یا دنیای داده ها انتقال یافته است. این داده ها قطعا یک نقطه مهم از توجه به تولید هوشمند است و البته مسئله مهم این است که چگونه اطمینان از امنیت سایبری و حریم خصوصی داده ها برای کاربران و سازمان ها به طور یکسان با توجه به اطلاعات آنها، به دست آمده و حفظ شود.

یکی دیگر از چالش های بزرگ در درک و تغییر رابطه بین این فن آوری های جدید، مانند هوش مصنوعی (از طریق کامپیوتر، برنامه ها، تجزیه و تحلیل، و غیره) و جایگاه انسان در تولید هوشمند خلاصه می شود.

چگونه استانداردهای ISO برای غلبه بر این چالش ها کمک می کنند؟

کمیته های ISO مدت زمان بسیار زیادی در اتوماسیون و تولید بسیار مشغول بوده اند. یک عنصر مهم در مورد استانداردهای ایزو این است که آنها صرفا بر تکنولوژی ها یا یک جنبه خاص تمرکز نمی کنند، بلکه در سطح سیستم کامل، در ادغام زیر سیستم ها و اجزای سازنده قرار دارند. به همین دلیل است که دانش ما برای رسیدگی به استاندارد سازی تولید هوشمند بسیار مهم است.

یک مثال از این تمایل به پاسخ دادن به سیستم کامل، ایجاد کمیته هماهنگ سازی هوشمند ساخت (SMCC) است. همان طور که نام آن نشان می دهد، SMCC با تمام زمینه های ISO که در حوزه تولید هوشمند قرار دارند، مرتبط است و روابط و همکاری مشخص بین آنها برقرار می شود.

در چه روش هایی می توان تلاش های اخیرISO در زمینه ی اتوماسیون را ارزش گذاری کرد؟

همان طور که قبلا ذکر شد SMCC شبیه سازی خوبی بین سهامداران و ایده ها و ارزش های جدید در کمیته های مربوطه ایجاد می کند. علاوه بر این، تولید هوشمند موضوع اصلی در نشست سالیانه ISO / TC 184 بود که به نام “جلسه فوق العاده” در پکن در ماه مه 2018 برگزار شد. شرکت کنندگان از موسسات صنعتی و تحقیق و توسعه مانند AVIC، SAC، WIZ، JLS Innovations، دانشگاه Beihang، زیمنس، بوئینگ و بسیاری دیگر در این رویداد شرکت کردند.

اشتراک:

نظرات بسته اند