ادغام سه اپلیکیشن واتس‌ اپ، اینستاگرام و فیس‌ بوک مسنجر تا اوایل 2020

0

بنا بر گزارش روزنامه نیویورک تایمز در روز جمعه 5 بهمن، شرکت فیسبوک تصمیم دارد تا اوایل سال 2020  با تلفیق زیرساخت های سه اپلیکیشن واتس‌اپ، اینستاگرام و فیس‌بوک مسنجر، برقراری ارتباط بین کاربران سه اپلیکیشن پیام رسان را تسهیل کند.

هر کدام از این پیام رسان ها به تنهایی طرفداران بسیار زیادی را در سراسر جهان دارند. بیشترین تعداد کاربران فیسبوک در ایالات متحده آمریکا و واتس آپ در اروپا و هند قرار دارند و اپلیکیشن اینستاگرام نیز در سراسر دنیا طرفدار دارد. مجموع کاربران فعال هر سه اپلیکیشن پیام رسان در ماه به 2.5 میلیارد نفر می رسد.

ماجرای ادغام سه اپلیکیشن پیام رسان تا سال 2020

به نقل از منابع داخلی فیسبوک، مدیریت این پروژه را که ساده هم به نظر نمی رسد، مدیرعامل و بنیانگذار فیسبوک مارک زاکربرگ برای کنترل بیشتر روی کسب و کارهای مختلف فیسبوک بر عهده دارد. این پروژه بزرگ در حال حاضر در مراحل اولیه ی توسعه قرار دارد.

طرح فیسبوک برای ادغام واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک مسنجر

طرح فیسبوک برای ادغام واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک مسنجر

با بیان این ایده بزرگ مارک زاکربرگ، در داخل شرکت فیسبوک به علت تضاد فکری اختلافاتی پیش آمده است که منجر به تنش و ترک ده ها تن از کارکنان ارشد واتس اپ از شرکت شده است.

شرکت فیسبوک (مالک این سه شبکه اجتماعی) اعلام کرده است که حتی با تلفیق این پیام رسان ها در آینده و همکاری بسیار نزدیک با یکدیگر و داشتن نقاط نرم‌افزاری مشترک، هر سه اپلیکیشن پیام رسان واتس‌اپ، اینستاگرام و فیس‌بوک مسنجر می توانند به سرویس دهی مستقل خود ادامه دهند.

با انجام این پروژه شما می توانید با داشتن یکی از این پیام رسان ها با کاربران در دو پیام رسان دیگر به طور همزمان ارتباط برقرار کنید و از یک محل واحد به پست های خود پاسخ دهید. مارک زاکربرگ تصمیم دارد با این کار، دسترسی به شبکه های اجتماعی پر طرفدار دنیا را در اکوسیستم خود افزایش دهد.

مارک زاکربرگ (مدیر فیسبوک) برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران رمزنگاری End-to-End را اجرا خواهد کرد. با اینکه رمزنگاری پیام ها از منبع تا مقصد، دسترسی به اطلاعات کاربران را حتی برای توسعه دهنده برنامه یا ارائه دهنده اینترنت امکانپذیر نخواهد کرد اما رمزنگاری نقطه به ‌نقطه، به طور کامل اطلاعات اینکه چه افرادی با هم گفت‌وگو می‌کنند، را پنهان‌ نمی‌کند.

با این پروژه، شرکت فیسبوک می تواند شماره تماس و آدرس ایمیل کاربرانی که از سرویس‌های متفاوت استفاده می‌کنند را با هم تطبیق دهد و برای تبلیغات هدفمند خود، هزینه بیشتری را دریافت کند. البته منتقدان، اجرای این پروژه را به دلیل رسوایی‌های متعدد فیسبوک در افشای اطلاعات شخصی بسیاری از کاربران، خطرناک می دانند.

مارک زاکربرگ تاکنون به انتقادات برخی کاربران و کارشناسان واکنشی نشان نداده است اما بیان کرده است که اپلیکیشن‌های پیام رسان آینده این شرکت با سطح بسیار بالایی رمزگذاری خواهند شد.

طرح فیسبوک برای ادغام واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک مسنجر

طرح فیسبوک برای ادغام واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک مسنجر

یکی از مهندسین سابق امنیت فیسبوک و متخصص رمزنگاری معتقد است که انجام این پروژه خبر خوبی است که باعث توسعه بیش از پیش ساختارهای رمزنگاری نقطه به نقطه در دنیا می شود. همچنین الکس استاموس (مدیر ارشد سابق امنیت و استاد کنونی دانشگاه استنفورد) نیز نگرش مثبتی به این کار دارد.

کارشناسان معتقدند که برای اجرایی شدن این پروژه با نقاط مثبت و منفی بسیار، شرکت فیسبوک باید با متخصصان حوزه‌های مختلف مشورت کند.

برای اجرای یکپارچه سازی زیرساخت سه اپلیکیشن پیام رسان به همکاری هزاران کارمند فیسبوک نیاز است تا پیکربندی های فعلی در ابتدایی ترین سطوح تغییر کند. انجام این کار به زمان طولانی و بحث و تبادل نظرهای زیادی نیاز دارد.

با این بیانیه شرکت فیسبوک این سوال درباره حریم خصوصی کاربران پیش می آید که چگونه کاربران اطلاعات خود را بین این سرویس ها به اشتراک می گذارند در حالی که برای ثبت نام در واتس آپ به شماره تلفن و برای فیسبوک و اینستاگرام به اطلاعات هویت واقعی نیاز است.

اشتراک:

نظرات بسته اند