اخبار محیط زیست پریشانی تالاب پریشان

0

دست اندازی بیش از حد بشر به طبیعت و حیات وحش باعث می شود هر از چندگاهی در اخبار محیط زیست شاهد خبرهای غم انگیزی در رابطه با نابودی زیستگاهها، طبیعت کشور و حیات وحش کشور باشیم.آخرین مورد مربوط به بزرگ ترین دریاچه ی آب شیرین ایران یعنی تالاب پریشان است.
تالاب پریشان در 12کیلومتری شهرستان کازرون واقع شده است و یک زمانی بزرگ ترین دریاچه آب شیرین کشور به حساب می آمد.اما با دست اندازی بی رویه ی مردمان بومی این دریاچه ی با شکوه به کویری سوزان بدل شده است.

تالاب پریشان خشک شده

تالاب پریشان خشک شده

دریاچه پریشان با وسعت 4هزار هکتار روزگاری زیستگاه ده ها گونه پرنده ی بومی و صدها پرنده ی مهاجر و گونه های کاهی بوده است.اما هم اینک به دلیل بهره بردن بیش از حد مردمان بومی از آب دریاچه،حفر چاه های مجاز و غیر مجاز، استفاده ی بی رویه از سفره های آب زیر زمینی و مدیریت ناکارامد دریاچه به بیابانی خشک و سوزان تبدیل شود و آخرین امیدهای احیای آن نیز از دست برود.در حال حاضر دریاچه بستری برای خار و خاشاک و مواد آلی و رسوبات نمک کف دریاچه است و دامداران از آن برای تغذیه ی دام خود استفاده می کنند.
چندی پیش در اخبار محیط زیست خبر خودسوزی بستر دریاچه به گوش رسید که در اثر گرمای و خشکی به وقوع پیوسته بود.
اما یکی از راههای احیای دریاچه بستن چاههای مجاز و غیر مجازی است که در محدوده ی دریاچه مورد استفاده قرارمی گیرند.امید است با پیگیری مسئولین مرتبط از مرگ همیشگی دریاچه جلوگیری شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند