ابر رایانه جدید چینی ها 8 برابر از مدل فعلی قویتر خواهد بود

0

چینی ها که بهترین ابر رایانه ها را ساخته اند. در حال کار روی یک ابر رایانه جدید با قدرتی 8 بار قویتر از قدرتمند ترین ابر رایانه موجود در جهان هستند.

چینی ها در حال حاظر قدرتمند ترین ابر رایانه جهان را در اختیار دارند گویا چشم بادامی ها به این هم اکتفا نمیکنند و میخواهند یک مدل بسیار قویتر از ابر رایانه را بسازند.

ابر کامپیوتر جدید یک کوینتیلیون محاسبه را در یک ثانیه انجام میدهد و قرار است تا یک سال دیگر به بهره برداری برسد.

رایانه جدید نیز از سری «Sunway» ابر کامپیوترهای چینی بوده و توسط مرکز ملی ابر کامپیوتر و مرکز ملی تحقیقات موازی مهندسی و فناوری کامپیوتری چین توسعه داده می شود.

دستگاه مورد بحث پس از تکمیل، می تواند یک کوینتیلیون (10 به توان 18) محاسبه در ثانیه انجام دهد، که در مقابل قدرتمندترین کامپیوتر موجود یعنی «Sunway TiahuLight» با قدرت 93 ترافلاپ، هشت برابر سریع تر خواهد بود.

شهر جیان چین محلی است که این ابر رایانه در آن ساخته میشود. و زمینه هایی که برای فعالیت این ابر کامپیوتر جدید در نظر گرفته شده؛ برای تحقیقات علمی در زمینه محیط های دریایی، اطلاعات بیولوژیکی، هوانوردی و هوافضا خواهد بود.

گفتنی است همانطور که قبلاً اشاره کرده بودیم کشور ژاپن نیز با بودجه 173 میلیون دلاری، قصد تولید ابرکامپیوتری با توان پردازشی 130 ترافلاپ را، برای تصاحب جایگاه نخست فهرست 500 ابر رایانه برتر دنیا داشت که حالا با حرکت جدید چینی ها، باید به مقام دوم لیست اکتفا کند.

اشتراک:

نظرات بسته اند