آیا می دانید آب هم مزه دارد؟

0

با اینکه زبان انسان کار تشخیص طعم و مزه ها را به خوبی انجام می دهد اما تقریبا برای آب هیچ مزه ای در نظر نگرفته است و معمولا مزه آب را نمیدانیم چیست.

تحقیقات نشان داده است که زبان انسان و حیوانات مجهز به سنسورهایی است که قادرند مزه آب را از بین سایر مایعات تشخیص دهند.

دانشمندان برای مدت طولانی نمی دانستند که آیا آب مزه مخصوص به خود را دارد و یا فقط یک سیستم حامل برای مزه های دیگر نظیر شوری یا شیرینی می باشد.

آزمایشات اخیر که توسط تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفته مشخص کردند که چند گروه از نورون های بخش هیپوتالاموس مغز می توانند باعث ایجاد حس گشنگی یا تشنگی شده و سیگنال هایی را برای شروع و پایان آشامیدن ارسال کنند.

برای فهمیدن مزه آب، این تیم تحقیقاتی در موسسه تکنولوژی پاسادنا در کالیفرنیا بر روی تعیین محل سلول های گیرنده ی مزه آب (TRC های حساس به آب، به سلول های گیرنده ی طعم TRC می گویند) بر روی زبان موش ها کار کردند. آن ها TRC های مختلفی در دهان موش ها را غیرفعال کردند و سپس بر روی زبانشان آب ریختند تا ببینند کدام گیرنده ها پاسخ می دهند. آن ها متوجه شدند که TRC هایی که طعم ترش را حس می کنند، بیشترین واکنش را از خود نشان دادند.

مزه آب

مزه آب

وقتی آن ها موش ها را مجبور کردند که آب و یک روغن سیلیکونی بی مزه را بنوشند، این جوندگان بدون داشتن TRC های ترشی بیشترین مشکل را در تشخیص دادن درست آب داشتند. بنابراین به نظر می رسد که این سلول ها اصلی ترین نقش را در تشخیص طعم آب داشتند.

ما می دانیم که TRC های ترشی روی زبان حیوانات به آن ها در تشخیص طعم آب کمک می کند اما نقش مهمی را در ارسال سیگنال های سیری و بی نیازی از آب بازی نمی کند. این آزمایشات می توانند منجر به اکتشافات آینده در مورد نقشی که مزه ها در بقای جانداران بازی می کنند بشوند.

اشتراک:

نظرات بسته اند