آیا مرگ برگشت پذیر است؟

0

بسیارری از موجودات پس از آنکه عضوی از بدنشان قطع می شود دوباره می توانند عضو جدیدی در همان نقطه بدن برویانند و یا عضو از دست رفته را ترمیم کنند. سوسک ها و خرچنگ ها نمونه ای از این موجودات هستند که اعضای بدنشان قابل احیا است.

اگرچه تکامل انسان از بسیاری از گونه ها کمتر بوده اما به واسطه هوش سرشارش در حال حاظر پیشرفته ترین موجود زمین محسبو می شود. از هزاران سال پیش انسان سعی داشته با ساخت اعضای جایگزین بافت های از دست رفته بدون را بازگرداند و انگشت شصت مصنوعی مومیایی 3 هزار ساله مصری گواهی بر این موضوع است.

اگرچه بشر توانسته تا حدودی با اختراعاتی مانند عینک، دندان مصنوعی و سایر اعضای مصنوعی برخی نواقصش را جبران کند اما هنوز هم اعضای مهم بدن جایگزینی مصنوعی ندارند.

ساخت دست مصنوعی پیشرفته My Hand با تمامی قابلیت های حرکتی دست طبیعی یا ساخت پای مصنوعی هوشمند با قابلیت بالا و پایین رفتن از پله ها و انجام فعالیت های روزمره زندگی توسط فرد معلول، بخشی از این تلاش ها محسوب می شوند.

بلی ویتبای (Blay Whitby) متخصص هوش مصنوعی در دانشگاه ساسکس معتقد است: درحال نزدیک شدن به زمانی هستیم که می توانیم با روش های نوین و پیشرفته، علاوه بر بهبود کیفیت زندگی افراد بیمار، معلول و سالمند، عملکرد حرفه ای ورزشکاران را نیز ارتقا دهیم.

اما پیشرفت فناوری در عرصه پزشکی به همین موارد ختم نمی شود و انسان در پی یافتن راهی برای بازگشت از مرگ است! فرایند سرمازیستی یا انجماد پس از مرگ نمونه ای از همین تلاش هاست.

بازگشت از مرگ

بازگشت از مرگ

این ایده نخستین بار توسط رابرت اتینگر (Robert Ettinger) در سال 1960 مطرح شد. وی این ادعا را مطرح کرد که شاید مرگ، فرآیندی برگشت پذیر باشد. بازگردان فرد به حیات پس از مرگ، امکان پذیر نبوده و تنها عنوان شده است که با پیشرفت های آینده در علم پزشکی، شاید انجام این کار ممکن باشد.

درحال حاضر 3 مرکز ذخیره سازی سرمازیستی در آمریکا و یک مرکز در روسیه وجود دارند و تاکنون بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر در محفظه های مخصوص قرار داده شده اند. بزرگترین مرکز، Alcor Life Extension Foundation در آریزونا (آمریکا) است که ۱۰۰ جسد درون محفظه های سرمازیستی آن قرار دارد.

زمانی تصور می شد که بشر نمی تواند در تعیین جنسیت جنین دخالتی داشته باشد اما با پیشرفت علم اینک این عمل به سادگی انجام میگیرد. آیا روزی فرا میرسد که بشر بتواند فرایند مرگ را برگشت پذیر کند؟

اشتراک:

نظرات بسته اند