آیا شما خودشیفته هستید؟

0

خودشیفتگی  یکی از ویژگی ها و خصلت های آدمی ست که در اکثر مواقع چندان پسندیده نمی باشد. البته علاقه و احترام به خود خصلت مثبتی ست که باعث بروز رفتارهای سنجیده و درست می شود و به هیچ وجه نباید با خودشیفتگی اشتباه گرفته شود. خودشیفتگی خصوصیت آزاردهنده ای ست و معمولا ما علاقه ای به معاشرت با انسان های خودشیفته نداریم.

روزیاتو / خودشیفتگی

روزیاتو / خودشیفتگی

طبق تحلیلی که روزیاتو ارائه کرده است، به ویژگی های آشکار و پنهان افراد خود شیفته پرداخته ایم.

–    افراد خود شیفته امنیت کافی برای مخاطب و همراه خود ایجاد نمی کنند. برای شخص خود شیفته احساسی که شما دارید، اهمیتی ندارد و وی تنها به این فکر می کند که برتری خود را در رابطه اثبات نماید.

–    اشخاص خود شیفته در هر موقعیت و شرایطی خود را نفر خوب و بی تقصیر ماجرا می دانند و این طور نیز وانمود می کنند، و سعی دارند این را به دیگران نیز دیکته کنند. ولو این که کاملا مقصر باشند با حالتی تدافعی خود را بی گناه جلوه می دهند.

–    افراد خود شیفته می خواهند در هر جمع و هر موقعیتی کنترل اوضاع را در دستان خود داشته باشند. برای آن ها غیر قابل تحمل است که امری مخالف میلشان صورت بگیرد.

–    این را بدانید که بحث کردن درباره ی هر موضوعی با افراد خوشیفته کاری باطل و عبث است. شما فقط وقت خود را هدر خواهید داد. زیرا افراد خودشیفته حتی اگر به اشتباه خود واقف باشند، به هیچ وجه زیر بار نخواهند رفت و تا زمانی که مخاطب خود را مجاب نکنند بر روی موضع خود پافشاری می کنند.

–    انسان های خودشیفته همیشه خود را موجوداتی خاص و برتر از دیگران می دانند. این افراد اگر در مقابل کسی بالاتر از خود قرار بگیرند، موضع گیری شدید نسبت به وی نشان داده و سعی می کنند به هر طریقی که شده برتری خود را به اجبار هم که شده به رخ بکشانند.

–    خودشیفتگی غالبا با سودجویی همراه می باشد. به همین جهت انسان های خودشیفته کاری را برای خیر آن انجام نمی دهند، بلکه همیشه از کاری که انجام می دهند انتظار سود شخصی را دارند. اگر برای شما کاری بدون چشم داشت انجام دادند، انتظار این را داشته باشید که در کمترین زمان و در آینده ای نزدیک چیزی از شما بخواهند.

–    برای امر کردن و خط مشی تعیین کردن به افراد خودپرست تلاش بیهوده نکنید. اگر هم موفق به این کار شوید، در آینده فرد خودشیفته عکس العمل بدی نسبت به شما نشان خواهد داد.

–    ممکن است افراد خوشیفته بسیار احساسی باشند، اما این را برای خود یک نقطه ضعف قلمداد می کنند، از این رو تمام تلاششان را به کار می گیرند تا احساسات خود را سرکوب کنند و دائم به خود یادآوری می کنند که نباید احساساتی باشند.

–    اگر به دنبال یک شنونده ی خوب می گردید، افراد خودشیفته اصلا گوش های خوبی نیستند. در طی زمانی که شما حرف می زنید، فرد خودپسند تنها به فکر این است که خودش چه می خواهد بگوید، از این رو توجهی به حرف های شما ندارد. وی ممکن است چندین بار صحبت شما را قطع کرده و خودش شروع به حرف زدن بکند.

–    اگر با یک فرد خودپسند روابط صمیمانه و دوستانه دارید، این را بدانید که همیشه شما مسئول حفظ روابط و دوستی بین خودتان و او هستید. افراد خودشیفته هیچ پایبندی به روابط خود ندارند و با کوچکترین مساله ای به راحتی از دوستی چندین ساله ی خود می گذرند. این افراد همیشه توقع دارند که دیگران مسائل را حل کرده و برای رفع کدورت ها پا پیش بگذارند.

خودشیفتگی

خودشیفتگی

اشتراک:

نظرات بسته اند