آموزش طراحی وب سایت کاربر پسند و پر بازدید!

0

دنیای دیجیتال، کسب و کارها را متحول کرده و از وقتی که اینترنت پر سرعت همگانی شده اغلب کسب و کارها برای خودشان وب سایتی طراحی کرده اند. استخدام طراح سایت وردپرسی امری معمول شده و دیگر داشتن وب سایت مخصوص جوامع سطح بالای علمی نیست. امروزه تعداد سایت های شخصی نیز بسیار بیشتر از گذشته شده و این را باید مدیون CMS ها بود.

CMS  همان سیستم مدیریت محتوا «Content management system» است که معروف ترینشان در حال حاظر وردپرس است.

توسط CMS می شود در کوتاهترین زمان وب سایتی را طراحی کرد. وردپرس به نصب سریعش شهرت دارد و همینطور سیستم مدیریتی قدرتمند آن باعث شده تا کسانی که با وب و برنامه نویسی آشنایی چندانی ندارند بتوانند سایتی را مدیریت کنند.

بیشتر بخوانید: آیا وردپرس برای طراحی سایت بهترین گزینه است؟

هدف از راه اندازی و طراحی وب سایت

طراحی وب سایت هم مانند هر کاری باید طبق هدف و برنامه پیش برود، وب سایت برای هر منظوری که طراحی شود هدف اصلی اش جذب کاربر و بیننده است. از این طریق است که به موفقیت می رسد و کالا و خدماتی را که می خواهد می تواند به فروش برساند.

بهتر است قبل از هر چیز موضوع سایتتان را انتخاب کنید و بر اساس آن به طراحی قالب، صفحات و از همه مهمتر تولید محتوای ارزشمند بپردازید.

طراحی کلی وب سایت

طراحی کلی وب سایت

طراحی کلی وب سایت

حال که هدف  و موضوع سایت را مشخص کردید بهتر است بر روی کاغذ یک طرح کلی از سایت را به اجرا در آورید. تمام جزئیات کار را مشخص کنید و در موردش توضیحاتی بنویسید. چیدمان اولیه سایت را مشخص کنید و سعی کنید تمام جزئیات در مورد اینکه لوگوی سایت کجا باشد و یا رنگ بندی … را مشخص کنید. با این کار میزان خطاهای احتمالی را کم می کنید.

رنگ بندی سایت خیلی مهم است

فرض کنید سایتی برای کودکان طراحی کنید و همه اش رنگ های سیاه و قهوه ای باشند! آیا چنین سایتی برای کودکان محبوبیت دارد؟

برای طراحی وب سایت عالی اصول رنگ بندی را دانست و طبق آن اقدام به طراحی وب سایت کرد. فرض کنید پس زمینه نوشته های یک سایت علمی قرمز یا زرد باشد آیا در چنین وضعی کاربر می تواند مدت زیادی را مطلب بخواند؟

باید رنگ بندی ها متناسب با موضوع سایت باشند و از طرفی چشم کاربر را اذیت نکنند. نارضایتی کاربران باعث خواهد شد که از هدف اصلی سایت «جذب بیننده» دور شوید.

نوع فونت

نوع فونت

نوع و اندازه فونت

یکی دیگر از مسائلی که باعث ماندگاری کاربر یا فراری دادن آن می شود نوع و اندازه فونت نوشته هاست. امروزه فونت های زیبای بسیاری ایجاد شده اند و سعی کنید فونتی را انتخاب کنید که در آن زبان فارسی، انگلیسی و اعداد در هردو زبان به درستی خوانده شوند.

نوشته باید طوری باشد که کاربر بدون هیچ مشکل یا تلاشی آنرا بخواند. نوشته خیلی ریز یا درشت باشد بی شک مشکلاتی برای خواندن ایجاد خواهد کرد. فونت های هنری مثل نستعلیق اگرچه زیبا هستند اما در صورت استفاده در وب سایت کاربران را فراری خواهد داد.

تصاویر و زیبایی های بصری

سایتی که هیچ تصویری و گرافیکی ندارد اصلا جذاب نیست و مثل صفحه روزنامه خبری که هیچ عکسی ندارد می ماند. ماندن در چنین سایتی چندان کار راحتی نیست و بیشتر کاربران با دیدن تصاویر زیبا کنجکاو و ترغیب به ماندن در سایت می شوند.

تصاویری مرتبط با موضوع سایت البته بهینه شده از لحاظ حجم و اندازه را در طراحی وب سایت و مطالب آن به کار ببرید. اگر حجم تصاویر بالا باشد خودش باعث کندی سایت می شود که همین موضوع هم کاربران  را فراری می دهد.

استفاده از تصاویر در سایت

استفاده از تصاویر در سایت

راه های ارتباطی با کاربران را ساده تر کنید

در بسیاری از وب سایت ها برای ارسال یک دیدگاه باید کلی فرم پر کرد و آدرس ایمیل وارد کرد و در نهایت هم پس از کلی چالش با ارور رو برو می شویم. این لحظه است که کاربر از مراجعه به سایت پشیمان شده و سعی میکند بار دیگر چنین کاری نکند.

سعی کنید ساده ترین راه های ارتباطی با کاربر را قرار دهید که کاربر پس از نوشتن دیدگاه با یک کلیک بتواند آنرا ارسال کند. اینکه در زیر هر مطلب چندین دیدگاه وجود داشته باشد نشان از پویایی آن است.

طراحی وب سایت کاربر پسند

طراحی وب سایت کاربر پسند

خلاصه مطلب: بنا به هر منظوری که بخواهید سایتی را راه اندازی کنید، جذب بیننده مهمترین کاری است که باید روی آن مانور دهید. برای آنکه سایتی پر مخاطب داشته باشید باید به نوعی کاربر پسند باشد و این مهم است. موضوع سایت، قالب سایت، رنگ بندی، نوع فونت و اندازه آن، تصاویر و گرافیک و در نهایت ارتباط با کاربران از جمله مواردی هستند که لازم است در زمان طراحی وب سایت به آنها دقت شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند