آموزش بازیابی اطلاعات پاک شده از رایانه

0

کابوسی که هر کاربر رایانه می تواند با آن روبرو شود فرمت شدن هارد دیسک و از دست رفتن اطلاعات است. معمولا کاربران تازه کار بیشتر از حرفه ای ها اطلاعاتشان را از دست می دهند و این موضوع بیشتر زمانی رخ می دهد که ناچار به نصب مجدد ویندوز هستند. از آنجایی که اطلاعات را در درایو ویندوز نصب می کنند پس از نصب مجدد همه این اطلاعات از دست می روند.

از دست رفتن اطلاعات پایانی برای همه چیز نیست و امیدهایی برای بازیابی اطلاعات باقی است. نرم افزار بازیابی اطلاعات برای این منظور توسعه یافته اند و در بسیاری از موارد هم کارایی دارند.

بهترین کاری که می توان پس از حذف شدن فایل ها و دیگر اطلاعات انجام داد شروع به عملیات بازیابی در کوتاهترین زمان است. هرچه فاصله زمانی بیشتر شود بازگرداندن اطلاعات دشوارتر می شود.

از دست رفتن اطلاعات می تواند به خاطر حمله بدافزار یا بالا نیامدن ویندوز شاید هم بر اصر اشتباه روی دهد اما هر کدام از این موارد که باشد میتوان با راهکار اصولی فایل های از دست رفته را بازیابی کرد.

بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات

همانطور که اشاره شد بهتر است امر بازیابی اطلاعات در اولین زمان انجام شود چون ویندوز مرتب در حال ذخیره اطلاعات است و امکان اینکه بر روی سکتورهای مرتبط به فایل حذف شده اطلاعات جدید ذخیره کند وجود دارد.

بهترین راه برای بازیابی اطلاعات یک فایل از روی هارد دیسک خاموش کردن کامپیوتر بلافاصله پس از حذف فایل و متصل کردن هارد دیسک به یک کامپیوتر دیگر است تا اطلاعات را با سیستم عامل آن کامپیوتر که از روی هارد دیسکی به غیر از هارد دیسک حاوی اطلاعات حذف شده بوت می گردد، بازیابی کنیم.

حتی اگر قصد داشته باشید با نرم افزار ریکاوری این کار را بر روی رایانه خودتان انجام دهید این احتمال را نیز در نظر بگیرید که شاید اطلاعات نرم افزار روی همان سکتورهای مورد نظر ذخیره شوند و همه امیدتان بر باد برود!

در حال حاظر ویندوز به خودی خود ابزار داخلی برای بازیابی اطلاعات از دست رفته ندارد و لازم است از ابزار جانبی استفاده شود. نرم افزار های متعددی برای این کار توسعه داده شده اند و دانلود و نصب آنها هم ساده است.

آموزش بازیابی اطلاعات پاک شده با undelete my files

ــ از آدرس روبرو این نرم افزار کم حجم را دانلود و نصب کنید: https://seriousbit.com

ــ پس از اجرا خواهید دید که برنامه شامل گزینه های متنوعی است و همه در رابطه با ریکاور کردن اطلاعات مختلف کار می کنند. برای ریکاوری از یک درایو مشخص روی گزینه File Rescue کلیک کنید.

آموزش بازیابی اطلاعات

آموزش بازیابی اطلاعات

ــ در صفحه باز شده ابتدا درایوی که می خواهید ریکاوری روی آن انجام شود را انتخاب و سپس کلید Scan را کلیک کنید.

ــ نرم افزار شروع به جستجوی فایل های پاک شده از این درایو می کند، این عمل ممکن است کمی طول بکشد، مخصوصاً اینکه حجم درایو انتخابی بالا باشد.

ــ پس از پایان اسکن تعداد فایل هایی که در این درایو پیدا شده و ممکن است قابلیت ریکاوری داشته باشد را نمایش می دهد.

ــ فایل هایی که می خواهید ریکاوری شود را انتخاب و سپس کلید Recover را کلیک کنید.

ــ در این مرحله مهم باید آدرس محلی که می خواهید فایل های ریکاور شده در آن ذخیره شود را تعیین کنید، توجه داشته باشید که محل تعیین شده نباید در همان درایوی باشد که آن را ریکاور کرده ایم!

اشتراک:

نظرات بسته اند