آمفی تئاتر آسپندوس، گذری بر تاریخ

0

احتمالا شما نیز در مورد نبردهای خونین گلادیاتورها داستان های زیادی شنیده اید. نبرد هایی که گاهی به کشته شدن یکی از حریفان می انجامید و گاهی هم تماشاگران نبرد بین انسان با حیوانات درنده را شاهد بودند.

اگرچه این نمایش ها به قیمت خون انسان تمام می شدند اما قیمت صندلی آمفی تئاتر و تماشای نبرد رایگان بود. همه افراد می توانستند به دیدن این نمایش ها بروند و هزینه این نمایش ها از شرط بندی هایی صورت گرفته تامین می شد.

امپراتوری روم از جمله برگزار کنندگان این نوع مسابقات بود، در واقع رومی ها هر جا که پا می گذاشتند سالنی برای تماشای مسابقات و همچنین تئاتر های خود فراهم می کردند. به طوری که هنوز هم بقایای آن در کشوری مثل ترکیه پا برجا هستند.

اگر خواستید یک سالن آمفی تئاتر باستانی را ازنزدیک ببینید این بار که به آنتالیا سفر کردید سراغ «آمفی تئاتر آسپندوس» را بگیرید. بدون شک با دیدن این بنای سنگی عظیم شما نیز حیرت زده خواهید شد!

آمفی تئاتر آسپندوس

آمفی تئاتر آسپندوس

رفتن به آنتالیا در ساحل و تفریحات آبی خلاصه نمی شود. دیدن بقایای شهر های باستانی که روزگاری شهرت جهانی داشتند موهبتی بس گران بهاست.

آمفی تئاتر آسپندوس در شرق آنتالیا در محله ای به نام سریک (Serik) قرار گرفته است. پس از ورود به این سازه تاریخی خود را در روم و یونان باستان تصور خواهید کرد. اگر کمی اهل خیال پردازی هم باشید گلادیاتورهای ورزیده را تصور خواهید کرد که سر و صورت خونینی دارند و با هیاهوی جمعیت برای بقا مبارزه می کنند …

این بنا به صورت نیم دایره و تماما از سنگ ساخته شده و به صورت پلکانی است تا تماشاگران مانع دید هم نشوند. قطر بنا 96 متر است و ظرفیتی بالغ بر 12 هزار نفر را دارد. تاریخچه ساخت این بنا به سال 155 میلادی باز می گردد.

آمفی تئاتر آسپندوس در زمان حکمرانی مارکوس آئورلیوس آنتونیوس (Marcus Aurelius Antoninus) بر روم ساخته شد و نام آنتالیا در آن زمان پامفیلیا بود که به خاطر بندرش شهرت داشت. آسپندوس یکی از مهم ترین قسمت های شهر پامفیلیه بود که در اصل بازاری تجاری برای خرید و فروش نمک، روغن و پشم حیوانات بود. پس از تسخیر این ناحیه به دست رومی ها رفته رفته سبک و سیاق معماری در این شهر رواج یافت تا جایی که چنین سازه های بزرگی برای سرگرمی ساخته شدند.

اشتراک:

نظرات بسته اند