آشنایی با چالش های کارآفرینی

2

در حالی که بسیاری از جوانان در پی آگهی هایی چون استخدام فریلنسر میگردند. تا در آمدی داشته باشند. عده ای هم که خلاق ترند و رویاهای بزرگتری دارند. به این فکر میکنند که از همین حالا کسب و کار خاص خودشان را راه اندازی کنند.

راه اندازی کسب و کار ایده ای بسیار خوب است. اما بیایید نگاهی به اشتباهاتی عمومی که اغلب کار آفرینان با آن مواجه شده اند بی اندازیم.

شرکت DownToDash محیطی برای ارتباط دانشجویان بر اساس فعالیت های مشترک است. مدیر عامل این شرت که «سما جاشانی» نام دارد، میگوید:

6 ماه پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، می دانستم که باید به سمت آرزوهایم پیش بروم و با موانع پیش رو مقابله کنم؛ پس سفر کارآفرینی ام را آغاز کردم. در این مسیر اشتباهاتی نیز داشتم که با شما در میان می گذارم تا آگاهانه اقدام کنید.»

محرمانه کار نکنید

زمانی که به ایده ی شرکت DownToDash فکر می کردم و تصمیم داشتم آن را اجرایی کنم، خوب می دانستم که دنیا به این برنامه احتیاج دارد. اما فکر می کردم می توانم به راحتی شروع به کار کنم و تا زمانی که مزایای اولیه ی کارم تأمین و تضمین نشده اند، کار را به هیچ کس معرفی نکنم. اما الان با خود می گویم کاش از ابتدا با دوستان و کارآفرینان دیگر مشورت کرده بودم و از اشتباهاتم کم می شد.

هدف گذاری

کارآفرینی می تواند بسیار هیجان انگیز باشد و به هدف گذاری های رؤیایی منجر شود. زمانی که من هم شروع به کارآفرینی کردم، برنامه ای غیر واقعی تنظیم و آن را به همه اعلام کردم. اما هیچ کدام از آن ها را نتوانستیم عملی کنیم! پس هنگام تصمیم گیری و هدف گذاری هیجانتان را کنترل و واقع بینانه برنامه ریزی کنید.

تمرکزتان را از دست ندهید

در مسیر خوداشتغالی، شما باید هم بر اهداف کوتاه مدت تمرکز کنید و هم چشم اندازی از اهداف بلندمدت داشته باشید و توازن و تعادل بین این دو کار سخت اما شدنی است. مطمئن شوید که فکر آینده، تمرکزتان بر زمان حال را کم نکند و مأموریت اصلی و ایده های ارزشمند کسب وکارتان گم نشود.

به سرمایه گذار اصرار نکنید

زمانی که بی تجربه بودم، برای جذب سرمایه گذار آگهی ها و ایمیل های بسیاری منتشر کردم؛ به نحوی که مدتی از کار کردن دور شدم و این رفتار من باعث شد افراد تمایل کمتری به همکاری با من داشته باشند. به خاطر داشته باشید که تمرکز بر روابط عمومی، شبکه سازی و همچنین انتشار مقالات در نشریات محبوب می تواند نظر سرمایه گذاران را به سمت شما جلب کند. این یک استراتژی حرفه ای برای علاقه مند کردن افراد است.

اعتمادبه نفس بیش از حد نداشته باشید

بین اعتمادبه نفس داشتن و نقش بازی کردن خط بسیار باریکی وجود دارد. بعضی افراد می خواهند همه ی اطرافیان را تحت تأثیر اطلاعات خود قرار دهند؛ به همین دلیل در روابط و گفت و گوهایشان افراط می کنند و خود را بسیار دانا و کاردان نشان می دهند. اما نقش بازی کردن بر کسب وکارتان نتیجه ی منفی می گذارد. تمامی همکاران و حتی رقبا مسیر شما را طی کرده اند و خوب می دانند که اگر در ابتدای راه از مواردی بی اطلاع باشید بسیار طبیعی است. خوب گوش دادن، سؤال پرسیدن و یادگیری از مشاوران و سرمایه گذاران بهترین رفتار است.

از شکست خوردن ناراحت نشوید

هیچ کارآفرینی در دنیا وجود ندارد که شکست، را تجربه نکرده باشد؛ پس آن را به چشم تجربه و فرصتی برای یادگیری ببینید و قدرتمندتر از قبل پیش بروید. مثبت اندیش باشید و مدام به خود یادآوری کنید که همه چیز در زمان درست و به بهترین نحو پیش خواهد رفت. یک روز به سفر کارآفرینی خود نگاه می کنید و متوجه می شوید که هر اشتباه، سکویی برای موفقیت بعدی بوده است.

اشتراک:

2 دیدگاه

  1. شراره محوی در

    فریلنسر بودن در عین این که خیلی راحت به نظر میاد اما واقعا از سخت ترین کارهاست و نیاز به پشتکار زیادی داره. شاید اولش همه فکر کنن که کار خیلی راحتیه و به راحتی می شه ازش پول درآورد. اما واقعا آدم باید خیلی سرسخت و قوی باشه که وارد این زمینه های فعالیتی بشه