آخرین وضعیت بیماری تب کریمه کنگو در کمیسیون بهداشت

0

 به گزارش سی اس وب به نقل از خبرگزاری ایسنا، محمد نعیم امینی فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در حضور رئیس سازمان دامپزشکی و مدیر کل مبارزه با بیماری های واگیردار وزارت بهداشت از آخرین وضعیت بیماری تب کریمه کنگو خبر داد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، محمد نعیم امینی فرد گفت: ‌در این جلسه مسئولان مربوطه به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت و شرایط بیماری تب کریمه کنگو پرداختند. طبق این گزارش تب کریمه کنگو بیماری بومی کشور است که از ابتدای سال تا کنون ۳۱ نفر به این بیماری دچار شده و سه نفر نیز جان خود را از دست دادند.

تب کریمه کنگو

تب کریمه کنگو

وی اضافه کرد:‌ با توجه به اینکه این بیماری دارای میزان مرگ و میر بالایی است باید موضوع پیشگیری در وهله مورد توجه قرار گیرد که آن نیز منوط به افزایش تعداد کشتارگاه های مجاز برای تامین گوشت قرمز است چون تب کریمه کنگو بیماری مشترک بین انسان و دام محسوب می‌شود.

امینی فرد اظهار داشت:‌ بر اساس گزارش مسئولان مشکلی برای درمان این بیماری در سطح کشور وجود ندارد اما پیشگیری دارای اهمیت خاصی است که باید مردم به مسائل بهداشتی توجه کرده و گوشت را از مراکز مجاز تهیه کنند. لذا پیشنهاد شد که اگر سازمان دامپزشکی دچار نواقص قانونی از لحاظ گسترش حوزه عملکردی است ، این موارد را مطرح کرده تا مجلس نیز اقدامات لازم را انجام دهد.

همین طور وی به مشکلاتی که پیش روی صنعت داروسازی قرار دارد اشاره کرده و مواردی را در این خصوص مطرح کرد. وی گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد داروها در داخل و ۱۰ درصد از خارج تامین می‌شود که این نیز به خاطر پتانسیل بالای صنعت داروسازی در کشور است؛ البته برای همین ۱۰ درصد بیش از هزار میلیون دلار در سال گذشته هزینه شده که نسبت به سالهای قبلی میزانش کاهش یافته است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اعتراض به بدهی شرکت های بیمه به شرکت های پخش دارو، این موضوع را یکی از موانع بر سر راه رشد و عملکرد درست نظام دارویی کشور قلمداد کرده و تاکید کرد: ‌با ادامه این روند نظام دارویی دچار مشکل می‌شود که لازم است وزارتخانه‌های رفاه و بهداشت تدابیر ویژه ای اتخاذ کنند.

اشتراک:

نظرات بسته اند