آب انبار تاریخی بازیلیکا

0

برای معرفی تور مناسب برای تابستان، تور ترکیه با مقصد استانبول را پیشنهاد می دهیم. با پایین آمدن قیمت تورهای استانبول، فرصت خوبی است که یک سفر خانوادگی ارزان را به این کشور تجربه کنید. یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی شهر استانبول، آب انبار تاریخی بازیلیکا است.
زمانی که به استانبول، قسطنطنیه می گفتند، و با روی کار آمدن امپراتوری بیزانس، آب انبارهای زیر زمینی در این شهر احداث شد. برای ساخت آب انبارها ، توجه زیادی به اشرافی گری و حکاکی های شکیل بر روی ستون ها و دیوارها شده است و به همین دلیل، آب انبار بازیلیکا به عنوان اشرافی ترین آب انبار دنیا نیز شناخته می شود. در داخل این آب انبار 336 ستون با سر ستون های طرح دار ساخته شده که آن را به یک بنای جذاب تبدیل کرده است. این آب انبار درست در زیر میدان بیزانس قرار گرفته است. به دلیل شباهت ستون های این آب انبار به قصر “محلی ها” به آن “قصر غرق شده” نیز می گویند.
طول آب انبار بازیلیکا ۱۴۰ متر و عرض آن ۷۰ متر است و صد هزار تن آب در خود جای می دهد. ستون های مرمری این آب حدودا ۹ متر هستند.
یکی از جذاب ترین مجسمه های موجود در این آب انبار، سر دو غول بزرگ است. این هیولاها جزی از تاریخ افسانه ای کشور ترکیه هستند. این سرها تکیه گاه های ستون های شمالی اند و یکی به سمت عقب چرخیده و یکی هم به طور وارونه به کار رفته است.
بعد از اینکه این شهر به دست عثمانی ها فتح شد، برنامه آب رسانی به شهر کاملا تغییر کرد و آب جاری به آب راکد و ساکن ترجیح داده شد و این جا بود که سیاست ایجاد آب انبار متوقف شد. بعد از روی کار آمدن عثمانی ها، این آب انبار زیبا به یک زباله دان تبدیل شد. بالاخره با تغییراتی که ۲۸ سال پیش ایجاد شد، این آب انبار برای استفاده و دیدار عموم در اختیار مردم قرار گرفت.

آب انبار تاریخی بازیلیکا

آب انبار تاریخی بازیلیکا

آب انبار تاریخی بازیلیکا

آب انبار تاریخی بازیلیکا

اشتراک:

نظرات بسته اند